Koalici už má deset krajů, na Ústecku se dosud nedomluvili

Domácí
21. 10. 2016 15:55
Volební místnost (ilustrační foto).
Volební místnost (ilustrační foto).

Dva týdny od voleb už existuje definitivní dohoda o koalicích v deseti ze třinácti krajů. V Jihočeském kraji musejí ještě předběžnou úmluvu potvrdit vedení partnerských stran, v Karlovarském kraji uzavřely čtyři strany memorandum o jednání s cílem uzavřít koalici. Jen v Ústeckém kraji se politici ještě nedomluvili, kdo s kým bude vládnout, ve hře tam jsou dvě varianty. V Královéhradeckém, Pardubickém a Plzeňském kraji ANO skončí v opozici, přestože volby vyhrálo, což prezident Miloš Zeman chápe jako nesportovní postup a zradu na voličích. Sociální demokracie zvítězila sice jen ve dvou krajích, nakonec ale bude mít podle všeho pět hejtmanů.

Hnutí ANO vyhrálo v devíti krajích, koalici s hejtmanem ze své strany vyjednalo ve čtyřech regionech - v Jihomoravském, Moravskoslezském, Olomouckém a Středočeském kraji. Zatím není jisté, zda v Ústeckém kraji bude vládnout a zda přenechá hejtmanské křeslo druhým komunistům, nebo skončí v opozici. KSČM chce vyčkat na rozhodnutí soudu o stížnostech na volby v Ústeckém kraji. Koalice vedená ANO je předběžně dohodnutá v Karlovarském kraji.

Druhá ČSSD bude vládnout v Plzeňském, Královéhradeckém a Pardubickém kraji, kde se na koalicích dohodla bez vítězné ANO. Po vítězství v krajských volbách sociální demokracie udržela svého hejtmana také na Vysočině a podle předběžné dohody i v Jihočeském kraji. Ve Zlínském kraji obsadí hejtmanské křeslo Jiří Čunek z vítězné KDU-ČSL, libereckým hejtmanem zůstane Martin Půta ze Starostů pro Liberecký kraj, kteří dokázali znovu vyhrát volby. Úspěšná vyjednávání má za sebou i ODS, jejíž zástupci zasednou v deseti krajských radách.

Výsledky regionálních voleb ovlivnily i celostátní politiku, vnitřní vývoj v jednotlivých stranách či vztahy mezi prezidentem a ČSSD. Zeman příčinu volebního neúspěchu ČSSD nevidí ve špatné práci krajů, ale v chybách strany na celostátní úrovni. Podle něj se úspěšní hejtmani ČSSD z Jihočeského kraje a z Vysočiny stavějí rezervovaně k vedení strany. "Každá strana, která prohraje, chybuje jednak nedostatečně důrazným vedením, a jednak málo přesvědčivým programem," řekl. I přes pokračující kritiku vedení se někteří sociální demokraté naklonění Zemanovi domnívají, že rok před sněmovními volbami je načase urovnat napjaté vztahy Lidového domu s Hradem. Premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka si ale myslí, že Zeman se vzdaluje levicovým myšlenkám a příklonem k němu by ČSSD nové voliče nezískala.

V krajských i senátních volbách zaznamenala citelný ústup z pozic i KSČM. Příčiny neúspěchu bude tuto sobotu hledat širší vedení strany. Ústřední výbor vyslechne analýzu uplynulých voleb od místopředsedy odpovědného za volby Jiřího Dolejše a teze, které připravil pro sněmovní volby místopředseda Josef Skála. Oba budou stejně jako předseda komunistů Vojtěch Filip čelit kritice spolustraníků, v případě Filipa a Dolejše uvažuje údajně jedna z městských organizací i o výzvě k rezignaci.

Nezdarem dopadly volby pro TOP 09. Předseda strany Miroslav Kalousek proto požádal širší vedení strany o názor, zda má dál zůstat v jejím čele, a tři čtvrtiny členů ho podpořily. TOP 09 musí řešit i revoltu tří svých středočeských zastupitelů, kteří se přes nesouhlas krajského vedení přidali k nové krajské koalici s ANO, STAN a ODS. Strana už zahájila proces jejich vyloučení.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Šimánek Vít

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ