Registrované homosexuální páry našly zastánce v Michaelu Kocábovi. Ministr pro lidská práva se chystá kolegům z vlády předložit podnět, který by umožnil registrovaným partnerům adoptovat děti. Na praxi to ale podle odborníků nic nezmění.
Rozhodnutí vstoupit do registrovaného partnerství nese řadu nevýhod. Lidé, kteří se rozhodnou nechat si úředně svazek potvrdit, se totiž například musí smířit s tím, že si nebudou moci osvojit dítě. V Česku taková praxe funguje už tři roky, tedy od doby, kdy byl schválen zákon o registrovaném partnerství.
"Trvající partnerství brání tomu, aby se některý z partnerů stal osvojitelem dítěte," píše se v zákoně, který posvětila ještě sněmovna minulého funkčního období. "Zákon o registrovaném partnerství tak výslovně zakazuje, aby se stal kterýkoli z partnerů osvojitelem dítěte," vysvětluje právník Jan Wintr, který je členem vládního Výboru pro sexuální menšiny.
Jak jsou na tom sousedé? |
Ve většině států východní a jihovýchodní Evropy neexistuje ani registrované partnerství. Naproti tomu v Belgii, Dánsku, Nizozemsku, Norsku, Švédsku, Španělsku i Velké Británii je právně povolena i společná adopce dítěte stejnopohlavním párem. V Německu, jehož právní úprava je té české asi nejbližší, je již umožněno osvojení dítěte jedním z registrovaných partnerů se souhlasem druhého. V současné době se intenzivně diskutuje o návrhu tamní ministryně spravedlnosti na povolení společné adopce dítěte registrovanými partnery. |
Formulaci již delší dobu kritizují odborníci z neziskového sektoru. Společnost Gender Studies si kvůli spornému paragrafu dokonce objednala právní analýzu. Závěry studie, které sdružení představilo letos v dubnu, jsou jednoznačné: formulace diskriminuje na základě sexuální orientace.
Zelená registrovaným adopcím
Volání odborníků se doneslo až k uším ministra. Rada vlády pro lidská práva proto sepsala podnět, kterým chce sporný paragraf ze zákona vyškrtnout. Je totiž v rozporu s Ústavou. "Podle zákona o rodině se může stát individuálním osvojitelem každý bez ohledu na sexuální orientaci. Vstup do registrovaného partnerství však automaticky brání osvojení," píše se ve vládní zprávě. "Paragraf představuje zakázanou diskriminaci na základě sexuální orientace."
Výbor pro sexuální menšiny proto navrhuje, aby ministerstvo vnitra normu novelizovalo. "Připomínkové řízení k podnětu už skončilo, nyní návrh posoudí legislativní rada vlády. Pokud se nic mimořádného nestane, mělo by se to stihnout do voleb," říká ministrův poradce Petr Koubek. Sama novelizace už ale bude v rukou vlády, která vzejde z říjnových voleb.
Kosmetická úprava
Ať už paragraf ze zákona zmizí, či nikoli, už teď je jasné, že zavedená praxe se příliš nezmění. "V praxi rozhoduje o osvojení soud. I po vypuštění paragrafu ze zákona o registrovaném partnerství bude na uvážení úřadů a soudů, jakou adopci povolí a jakou ne," míní Wintr.
I nadále navíc zůstanou registrovaným párům zapovězeny společné adopce. Ty se i do budoucna budou týkat jen manželských párů. „České právo by i nadále vycházelo ze zásady, že dítě nemůže mít dva rodiče téhož pohlaví," vysvětluje právník.
Přesto je podle něj celkem obvyklé, že děti jsou vychovávány homosexuálními páry. Poukazuje na studii bamberské univerzity, podle které v Německu v takzvaných "duhových rodinách" žije kolem 16 tisíc dětí. "Nevím o podobné studii pro Českou republiku, ale jsem přesvědčen, že výchova dětí zvláště lesbickými páry není v českých zemích ojedinělým jevem."
Foto: Karel Šanda, archiv Týdne