Čeští diplomaté pokračují v ofenzivě a přesvědčují Ottawu, aby mezi oběma zeměmi zůstalo bezvízové cestování. Přišli s řešením, které by Kanadě umožnilo lépe se bránit před romskými emigranty z Česka. Podle ministra zahraničí Jana Kohouta ale zatím nic nenaznačuje tomu, že rozhodnutí o zavedení víz v nejbližší době padne.
1 077 imigrantů za čtvrt roku je moc, říkají Kanaďané. Přesně tolik jich za první tři měsíce do Kanady přilétlo. Pololetní údaj počtu žadatelů o azyl je zatím neoficiální, podle Kohoutových odhadů se ale jedná o zhruba 1 600 Čechů. Zda ale Kanaďané víza opětovně pro Čechy zavedou, není stále jasné. Hrozba dál trvá kvůli tomu, že v Kanadě vzrůstá počet českých žadatelů o azyl, především z řad Romů.
K TÉMATU: Kanadská vláda údajně rozhodla o zavedení víz pro Čechy
"Nemáme žádný signál o tom, že by kanadská vláda, dnes, včera (v pondělí) či v několika o následujících dnech měla takto rozhodnout," řekl v úterý na Radiožurnálu Kohout. Dodal ale, že je ostražitý a "lehce skeptický realista".
Řešení? Česko jako bezpečná země původu
Čeští diplomaté svým partnerům v Kanadě vysvětlují, že zavedení víz by bylo chybou. Kohout uvedl, že Kanaďanům také nabídli uzavření vzájemné dohody o uznání bezpečné země původu. To by udělení azylu Čechovi v Kanadě znemožnilo. Ottawa ale zatím dohodu odmítla.
Co je bezpečná země původu? |
Bezpečnou zemí původu se rozumí, že v dané zemi státní moc dodržuje lidská práva a je způsobilá zajistit dodržování lidských práv a právních předpisů. Bezpečnou zemi původu neopouštějí její občané z důvodů pronásledování za své politické názory, nebo z odůvodněného strachu z pronásledování z důvodů rasy, pohlaví, náboženství, národnosti a podobně. Žádost českých Romů o azyl by pak pro Kanadu bylo mnohem snazší zamítnout, neboť coby důvod žádosti o azyl uvádějí právě rasovou diskriminaci v Česku. |
V případě českých žadatelů o azyl existuje podezření, že jejich odchod je organizován a žádostmi zneužívají výhody tamního systému. Na druhou stranu si ale někteří Romové v Česku stěžují na diskriminaci.
O Romy nejde
Předseda romského Sdružení Dženo Ivan Veselý si ale myslí, že o Romy nejde: "To není o Romech, ale jde spíše o vnitřní problémy jejich země," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ. V případě, že by Kanada svoje hrozby naplnila, mělo by podle něj Česko problém řešit v rámci Evropské unie: "Pokud ke znovuzavedení víz dojde, mělo by to Česko řešit. Ale na evropské úrovni," myslí si Veselý.
O spolupráci s EU hovoří i Kohout. Pokud opravdu víza budou, Češi podle něj nebudou váhat požádat o pomoc unii a volat po odvetném vízovém opatření vůči Kanadě v rámci celé EU. Praha sama by reagovala zřejmě zavedením víz pro diplomaty a držitele služebních pasů.
Pecina: Zrušme přímé lety do Toronta
Jako jedno z prvních řešení navrhl ministr vnitra Martin Pecina zrušit přímé lety do Toronta. Podle mluvčí českých aerolinií Hany Hejskové je ale stěžejní poptávka po destinaci a aeroliniím nepřísluší zjišťovat účel cesty pasažérů do Kanady. Zda někdo o zrušení linky do Toronta s ČSA diskutoval, nechtěla Hejsková sdělit. Uvedla pouze, že pravidelná linka do Toronta létá v letošní letní sezóně čtyřikrát týdně.
Dokud bude Kanada imigranty štědře finacovat, problémy potrvají |
Dohodu o bezpečné zemi původu Kanada odmítla. Proč? Na to se on-line deník TÝDEN.CZ zeptal Ivana Záleského z konzulární sekce ministerstva zahraničních věcí:
Proč Kanada nechce uzavřít vzájemnou dohodu o uznání bezpečné země původu? Takové řešení Kanada vylučuje? Rýsuje se nějaké jiné řešení? Proč je teď Kanada atraktivnější než Velká Británie? |
Foto: ČTK