Vstříc korupci
Kolik stojí rakovina? Od zimy tajné, plánují zákonodárci
24.08.2011 11:00 Původní zpráva
Kolik stojí léčba rakoviny prsu? Od příštího roku tajemství. V novele zákona o veřejném zdravotním pojištění se objevila nenápadná změna, která napříště takové údaje skryje. Kritici varují: Bude bujet korupce, ceny léků vystoupají do horentních výšek.
Doposud byly ceny léků v Česku veřejné. Určoval je ve správním řízení Státní ústav pro kontrolu léčiv, řídil se při tom nejnižšími cenami v Evropě.
Od ledna může být všechno jinak. Alespoň pokud vejde v platnost novela zákona o veřejném zdravotním pojištění, která se nyní vrací na stůl poslancům. Dostal se do ní kratičký odstavec, který obsahuje zhruba toto: pojišťovna se může domluvit s farmaceutickou firmou a označit úhradu za obchodní tajemství.
Není v tom žádný zakopaný pes, ujišťuje ministerstvo zdravotnictví. "Evropské ceny léků jsou – stejně jako ty naše – postaveny na referenčních úhradách. To znamená, že i v jiných státech hledají, kolik za lék platí další země," vysvětluje poradce ministra zdravotnictví Pavel Vepřek a pokračuje: "Takže se stává, že nám výrobce chce prodat lék levněji, ale jen za předpokladu, že se to nebude vědět. Protože pak by musel slevit i jinde."
Kritici však ministerstvu nevěří. "Hrozí, že léky budou enormně drahé. Nejvyšší soud už jednou rozhodl, že jediný, kdo si může stěžovat na cenu léku, je nyní pacient. Pokud ale cenu nebude znát, nemá si ani na co stěžovat," upozorňuje například senátorka Alena Dernerová. Současně se podle ní nenápadně rozšiřuje pole pro možné korupční jednání.
Pochybnosti vyjádřil i Stanislav Beránek z organizace Trasparency International. "Je zajímavé, jak jdou naši členové zdravotního výboru na ruku farmaceutickým firmám," podivil se Beránek.
Z návrhu není nadšen ani šéf zdravotního výboru Boris Šťastný. "Nejsem příznivcem jakéhokoliv tajení, vyvolává to pak pochybnosti," zhodnotil.
Ceny léků odborníci kritizují dlouhodobě. Státní ústav pro kontrolu léčiv, který má cenotvorbu na starosti, totiž svůj úkol nezvládá. Navíc přecenění nejdražších biologických léků si nechal paradoxně na závěr. Zákonodárci už se proto dvakrát snažili lékovému ústavu pomoci alespoň takzvaným "Janotovým balíčkem úsporných opatření", kterým snížili ceny a úhrady všech léků plošně o sedm procent. Opatření je však jen dočasné.
Kolik stojí biologické léky |
Rakovina prsu: Chemoterapie s biologickou léčbou činí průměrných 110 tisíc korun na měsíc. Celková suma za Česko je za rok asi 450-500 milionů korun.
Rakovina plic: Chemoterapie s biologickou léčbou činí průměrných 88 tisíc korun na měsíc. Celková suma za Česko za rok je asi 200 milionů korun.
Karcinom ledvin Chemoterapie s biologickou léčbou činí průměrných 100 tisíc korun na měsíc. Celková suma za Česko za rok je asi 250 milionů korun. (Zdroj: VZP) |
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.