<span>Komando ČEZ</span> prý necvičila policie ani armáda

Domácí
3. 2. 2010 13:00
Martin Roman připustil, že některé součásti výcviku byly zbytečné
Martin Roman připustil, že některé součásti výcviku byly zbytečné

Martin Roman připustil, že některé součásti výcviku byly zbytečnéGenerální ředitel energetické společnosti ČEZ Martin Roman vyloučil, že by se na kontroverzním výcviku kontrolorů z odboru netechnických ztrát (NTZ) podílela policie nebo armáda. Přiznal však, že na počátku fungování útvaru v roce 2005 došlo k "přehmatům".

NTZ podle něj funguje proto, aby se lidem nezvyšovala cena elektřiny, a rušit jej nehodlá.
Strana Suverenita v úterý médiím poskytla videozáznamy, na kterých se pracovníci ČEZ mimo jiné cvičí ve střelbě. Další video zachycovalo sebevraždu muže, který se zastřelil, když ho navštívili kontroloři ČEZ.

Roman dnes prohlásil, že výcviku, ze kterého videozáznamy pocházely, se zúčastnilo deset zaměstnanců NTZ v letech 2005 a 2006. „Elektřina se krade ve velkém ozbrojenými gangy, které se neštítí ničeho a jsou připraveni používat násilí. Naši lidé se při své práci dostávají do ohrožení života a toto není možné tolerovat," bránil výcvik šéf ČEZ Martin Roman.

Cvičit techniky elektrárenské společnosti mělo centrum výcviku v Náměšti nad Oslavou. Kolik školení stálo a kdo se na něm podílel však vedení ČEZ neobjasnilo. Martin Roman však připustil, že některé součásti výcviku byly zbytečné. „Ti lidé určitě nemusí umět střílet. Pokud bychom k něčemu podobnému přistupovali znovu, budeme určitě velmi pečlivě zvažovat, kterou část školení bychom psychologům dovolili tam zařadit a kterou ne," říká Roman.

K TÉMATU: Při zákroku komanda ČEZ spáchal dlužník sebevraždu
                    Vymahači ČEZ: trénují střelbu i bojová umění

Šéf ČEZ Roman připustil chyby zaměstnanců společnosti ČEZ Měření.Případ sebevraždy muže navštíveného kontrolory ČEZ označil Roman za tragickou událost. Připomněl však, že policie uzavřela vyšetřování události s tím, že nebyl spáchán trestný čin.
Šéf ČEZ také zdůraznil, že při odpojování elektřiny už také vždy asistuje policie. Konstatoval, že od výcviku pracovníků netechnických ztrát už útvar odhalil téměř 15 tisíc krádeží elektřiny a zákazníkům tím ušetřil přes 500 milionů korun.

Útvar pro odhalování organizovaného zločinu plánuje podat návrh na obžalobu kontrolorů ČEZ, kteří údajně vydírali odběratele elektřiny. V listopadu 2008 obvinil celkem 32 zaměstnanců společnosti ČEZ Měření, s. r. o., z toho, že údajně vstupovali bez povolení na pozemky odběratelů elektřiny a nutili je k zaplacení vysokých částek za "černý odběr". Podle ředitele Útvaru netechnických ztrát Karla Vaniše mají kontroloři ČEZ přístup k elektroměrům povolený ze zákona.

Od dubna 2005 až do současnosti prý nejméně v 50 případech odpojovali odběratelům elektrické energie dodávky. Poté je údajně nutili přijít, často v nočních hodinách, na pracoviště firmy ČEZ Měření, s. r. o., kde jim hrozili trvalým odpojením elektřiny, oznámením na policii a stupňující se vysokou pokutou v případě, že nebudou spolupracovat.

Ilustrační foto: Lucie Pařízková

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ