Komorous: Pervitin se u nás vaří v každé druhé chalupě
01.06.2008 11:30 Rozhovor
Z Česka se stává drogová velmoc. Každý rok stoupá počet pervitinových varen, vařiče i drogu vyvážíme do zahraničí. Důvod? Jednoduchá výroba. Hlavní složku, pseudoefedrin, získávají vařiči z volně dostupných léků proti chřipce. Šéf protidrogového oddělení Jiří Komorous přitom tvrdí, že řešení je jednoduché - vypustit ze zákona o lécích jeden paragraf.
Jiří Komorous šéfuje protidrogovému oddělení čtrnáctým rokem. Na zneužívání léků proti chřipce podle něj upozorňuje Národní protidrogová centrála již pět let, naráží však prý na liknavost ministerstva zdravotnictví. O boji s drogami hovořil se serverem TÝDEN.CZ.
Jak to, že je situace s výrobou pervitinu u nás kritická?
Problém je jediný. Snadná dostupnost pseudoefedrinu, ze kterého se pervitin vyrábí. Pseudoefedrin obsahují běžné léky na chřipku - Modafen, Panadol plus grip, Nurofen StopGrip, Paralen plus. Skupiny vařičů skupují doslova tisíce balení těchto léků, ve speciálních laboratořích z nich pak extrahují pseudoefedrin.
Jak je to možné?
Národní protidrogová centrála na tuhle situaci upozorňuje už pět let. Poslední dobou to nabylo enormních rozměrů. Například jedna nejmenovaná lékárna prodala za minulý rok přes tři sta tisíc balení těchto léků - to je naprosto abnormální.
Neexistují nějaká omezení, kontroly?
Nic nefunguje. Není výjimkou skupování stovek kartonů na jeden nákup. Prostě se to bez skrupulí prodává v tomhle množství.
Říkáte, že už to trvá dlouho. Proč se to neřešilo dřív?
To není otázka na nás. My dáváme jasné argumenty, změny jsou pak na úřednících. Podle nich ale situace není vůbec alarmující, prý si fakta dokonce vymýšlíme. Řešení je přitom velmi jednoduché - vypustit jeden paragraf v zákoně. Léky s pseudoefedrinem by pak byly na předpis.
Když je to tak jednoduché, proč už se k tomu dávno nepřistoupilo?
Za lékovou vyhlášku odpovídá ministerstvo zdravotnictví. Z jejich strany jde o neuvěřitelně liknavé jednání. Kvůli problémům s pervitinem vyčlenilo ministerstvo před pěti lety komisi, která za celou tu dobu nezjistila ani nepodnikla vůbec nic. Předloni už nám došla trpělivost. Nechali jsme si vypracovat expertizy, z čeho je u nás pervitin produkován. Výsledky byly jasné - drtivá většina drogy na českém trhu je vyráběna z pseudoefedrinu. Ale pro ministerstvo je to stále málo.
Jak funguje praxe s prodejem léků, které obsahují pseudoefedrin, v okolních zemích?
Máme stanoviska od ostatních států - ve většině zemí jsou přípravky tohoto typu na recept, nebo jsou prodávány jen v omezeném množství. A to se u nich kolikrát pervitin vůbec nevyrábí. U nás má naopak dlouholetou tradici - vaří se už od 80. let.
A měli někde podobný problém, jako je teď u nás?
Austrálie řešila to samé. Když viděli problém, rozjeli "Projekt stop". Šlo o omezení dostupnosti léků. Jednotlivé lékárny jsou tam propojeny mezi sebou a každý pacient má nárok jen na jedno balení rizikových léků týdně, což na utlumení chřipky bohatě stačí. Tím se eliminuje to, že by někdo chtěl obcházet více lékáren. Na tomhle případu je krásně vidět, že se s tím něco dělat dá.
Podle vás ministerstvo váhá s jednoduchým rozhodnutím. Nemůžou za tím být nějaké tlaky? Například ze strany farmaceutických firem, které by přišly o peníze?
Ministerstvo se chová dost podivně. Nemáme samozřejmě žádné důkazy, že by farmaceutické firmy nějak "nadměrně lobbovaly", ale je jasné, že pro ně jde o stamilionové kšefty. Jsou to jen indicie. Jeden nejmenovaný expert na drogy ve státních strukturách například řekl, že většina efedrinu u nás je dovezena ze zahraničí. Prostě si ta fakta vycucal z prstu - a to na odborné konferenci! Pak řekne, že to tak nemyslel. Tady přece musí být někdo, kdo do toho pumpuje spoustu peněz, jinak už si to neumím vysvětlit.
Jaký je výhled do budoucna - chystá se nějaká změna v lékové vyhlášce?
Plánuje se novinka. Podle směrnic Evropské unie bude od roku 2009 přidána další kategorie léčiv "s omezením". Sem by patřily i léky s pseudoefedrinem. Zatím byly léky buď pouze volně prodejné, nebo na předpis.
To plánované omezení v roce 2009 - pomůže hodně?
Upřímně, to omezení toho tolik neřeší, jde spíš o ztížení. Vařiči můžou za sebe posílat lidi, nebo si nechat platit těmito léky místo peněz. Řešení je jen jedno - buď dát tyhle léky na recept, nebo je úplně zrušit a donutit farmaceutické firmy, aby vyrobily podobné přípravky, jen bez pseudoefedrinu.
Proč se tohoto tématu nechytne nějaký politik, z toho by se přece daly získat sympatie u voličů, nemyslíte?
Jednu dobu to zkoušel David Rath, ale to časem utichlo.
Co současný ministr zdravotnictví Julínek?
Tam není vůbec žádná snaha, ani zájem o problematiku. Podle nich je ten problém vyřešen stanovením třetí kategorie léčiv a činností komise. Přitom je neuvěřitelné, že ta komise teď řeší to, co my se jim snažíme vnutit už pět let.
Vyvážíme do zahraničí vařiče pervitinu i samotnou drogu; to našim sousedům nevadí?
To víte, že vadí. Na posledním zasedání Evropské komise, které proběhlo začátkem prosince v Bruselu, bylo jednoznačně zkonstatováno, že Česká republika má ve výrobě pervitinu absolutní prim. K tomu následovalo důrazné doporučení, ať si v tom uděláme pořádek.
Představte si, že se vaše přání splní a Česko omezí prodej léků s pseudoefedrinem. Bude to znamenat konec pervitinu v Čechách?
Produkce by výrazně klesla a zásadně by se výroba pervitinu ztížila. Samozřejmě by se dal efedrin například dovážet, bylo by to ale daleko dražší. Dneska je ta situace děsivá - jsou oblasti, kde se s nadsázkou vaří v každé druhé chalupě.
Foto: archiv, Karel Šanda
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.