Majetek církvím
Komunisti chtějí referendum o restitucích. Pro jistotu tuplované
21.12.2013 14:45 Původní zpráva
Komunistická strana předložila návrh na změnu zákona o církevních restitucích. O jejich případném zrušení či omezení by podle nich mělo rozhodnout celostátní referendum. Ovšem moc si nevěří.
Otázka pro referendum by podle návrhu měla znít: Souhlasíte s tím, aby Parlament České republiky zrušil zákon o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi? "Otázka pro referendum je koncipována zřetelně a jednoznačně tak, aby každý hlasující mohl odpovědí Ano nebo Ne vyjádřit svůj osobní názor," popisují průběh referenda v důvodové zprávě předkladatelé. To by se mělo vyhlásit do třiceti dnů po schválení zákona a v případě, že by občané v referendu odmítli zákon o církevním vyrovnání zrušit nebo by to někdo navrhl, mělo by se to dvou let zopakovat. Výdaje na referendum předkladatelé odhadují na půl miliardy korun.
"Cílem předkládaného návrhu je, aby rozhodnutí o tak zásadním a dlouholetém zatížení rozpočtu České republiky příslušelo přímo lidu - občanům České republiky, jakožto suveréna moci, a nikoli voleným zástupcům, kteří reprezentují spíše politické strany než občany, přičemž jsou to právě občané, kteří ponesou na svých bedrech veškeré důsledky, a to po několik generací," odůvodňují předkládající poslanci Vojtěch Filip a Stanislav Grospič svůj návrh.
Podle mnoha zastánců církevních restitucí se ovšem na současné situaci podepsali i sami komunisté, a to tím, že za jejich vlády došlo k zabavení církevního majetku. "Nelze nepřipomenout, že v průběhu 90. let sama církev prostřednictvím svých nejvyšších představitelů vyhlásila, že k majetkovému vyrovnání mezi církví a státem došlo a církev si nebude již nárokovat další majetek. Přesto se tak stalo, a to v rozsahu, který nelze nazvat transparentním," namítají však předkladatelé v důvodové zprávě.
Poslanec ODS Marek Benda označil současný návrh KSČM za komunistický populistický výkřik. "Všichni vědí, že ani referendum nemůže měnit naše závazky dané rozhodováním Ústavního soudu a uzavřenými smlouvami," sdělil ČTK. Podle jeho názoru to jen ukazuje, že se KSČM vrací do 50. let minulého století a má pocit, že může brát cizí majetky a nedodržovat smlouvy.
Církve, které se státem uzavřely dohodu, mají podle schváleného zákona dostat nemovitý majetek v hodnotě přibližně 75 miliard korun. Během 30 let jim stát vyplatí také celkem 59 miliard korun zvýšených o inflaci. Současně se až na nulu bude snižovat státní dotace církvím.
Pokud by se referendum skutečně uskutečnilo, zřejmě by komunisté se svým návrhem uspěli. Podle nedávného průzkumu agentury STEM vracení majetku církvím považuje za spravedlivé 30 procent lidí, zbývajících 70 procent si myslí opak. Na přímou otázku, zda souhlasí s platným zákonem o církevních restitucích, však odpovědělo kladně jen 22 procent Čechů, 78 procent je proti. Realizovalo by se to ovšem velice těžko, církve totiž už o majetek zažádaly a část jej skutečně dostaly zpět.
KSČM návrh obdobného zákona o referendu kvůli církevním restitucím předložila už v minulém volebním období. Sněmovna ho však v prosinci 2011 zamítla. Podle tehdejšího návrhu měli lidé v plebiscitu uvést, zda by stát, kraje nebo obce měly na církve ještě převádět nějaký majetek. Další návrh předložili komunisté na jaře 2012, sněmovna už ho ale neprojednala. Občané v něm měli odpovídat na otázku, zda souhlasí s majetkovým vyrovnáním mezi státem a církvemi.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.