Končí kauza biolíh. Byla to provokace, řekl žalobce
09.04.2008 13:40 Exkluzivně Aktualizováno 09.04. 14:40
Ani dva roky vyšetřování nestačily detektivům protimafiánského útvaru na to, aby prokázali, že si realitní magnát Miloš Červenka chtěl koupit spis, který na něj vedla policie. K choulostivým dokumentům mu měl dopomoci olomoucký lobbista František Vybíral. Cena? Půl milionu korun.
Po více než dvouletém vyšetřování žalobce spis uzavřel s jasným verdiktem: zastaveno pro nedostatek důkazů.
Vyšetřovatelům se nepodařilo doložit, že si Červenka spis přímo objednal. Stíhaný makléř se totiž bránil, že lobbista nákup policejních materiálů zorganizoval bez jeho vědomí. Stejně tak žalobci ukončili stíhání lobbisty Vybírala.
"Po přezkoumání předloženého spisového materiálu neshledal žalobce podmínky pro postavení obviněných před soud," potvrdila informace serveru TÝDEN.CZ mluvčí Vrchního státního zastupitelství v Praze Irena Válová. "Proto jsme rozhodli o zastavení trestního stíhání."
Odůvodnění: Policie se podílela na trestné činnosti
Na začátku biolíh, na konci tři kauzy |
Kauza biolíh, která byla stěžejní částí takzvané Kubiceho zprávy, se nakonec rozpadla do tří větví: 1) Biolíh; stíháno bylo pět podnikatelů a dva vysocí státní úředníci. Za patnáct milionů měl přes Josefa Lázničku a Ludmilu Schwarzovou lobbista Vybíral zajistit kolínskému lihovaru lukrativní zakázku na výrobu biolíhu. Resumé? Korupci se nepodařilo prokázat, zastaveno v červenci 2007.
2) Policejní spis; kriminalisté podezřívali realitního magnáta Miloše Červenku, že si chtěl přes Vybírala zajistit policejní spis mapující jeho aktivity související s nákupy a machinacemi s pozemky. Resumé? Vrchní státní zastupitelství vyšetřování zastavilo v dubnu 2008.
3) Malá domů za informace; detektivové spojují Vybírala s Janem Hanáčkem, poradcem exministra práce Zdeňka Škromacha (ČSSD). Hanáček měl za úplatu vynášel informace o státních zakázkách právě Vybíralovi. Vyšetřování pokračuje. |
"Jednání Miloše Červenky popsané ve výrokové části usnesení o zahájení trestního stíhání nenaplňuje žádný ze znaků skutkové podstaty trestného činu podplácení ani jiného trestného činu," popisuje žalobce důvody, které ho vedly k ukončení kauzy realitního magnáta.
"Státní moc reprezentovaná policií svým jednáním a postupem vytvořila podmínky a navodila situaci se zjevnou snahou přimět obviněného trestný čin uskutečnit a dokonat. Policie je ze zákona povinna trestné činnosti předcházet, a nikoliv na páchání trestného činu participovat jenom proto, aby měla důkazy, které by bezpečně usvědčily pachatele," je doslova uvedeno v odůvodnění usnesení k Františku Vybíralovi.
Chceme žalobu
Přitom vyšetřovatelé posílali půlmilionovou kauzu na státní zastupitelství se vzkazem: doporučujeme vypracovat obžalobu. "Případ jsme předali na státní zastupitelství s návrhem na vypracování obžaloby," potvrdil serveru TÝDEN.CZ mluvčí Policejního prezidia Pavel Hanták. Jenže tam detektivové narazili. Podle žalobce totiž předání úplatku vyprovokovali. Půl milionu sice Vybíral skutečně předal, ale do rukou nastrčeného policisty.
ČTETE TAKÉ: Biolíh a spol. v datech
Vrchní státní zastupitelství proto dospělo k závěru, že policie překročila své pravomoci. Svým rozhodnutím se tak žalobce patrně snažil zabránit i případnému fiasku v případě, že by celá kauza dospěla až k Ústavnímu soudu. Ten totiž už několikrát v minulosti rozhodl, že policie při takzvaných předstíraných převodech nesmí podezřelé ke zločinu vybízet.
Vrchní státní zastupitelství čekalo s ohlášením verdiktu až na návrat Miloše Červenky ze zahraničí. Informace, které má server TÝDEN.CZ k dispozici, nasvědčují tomu, že Červenka byl delší dobu v Jižní Koreji.
"Zvažuji další kroky v tomto případu, který poškodil nejen moji osobní reputaci, ale měl také značné negativní dopady na mé podnikatelské aktivity i mnou kontrolované společnosti," vzkázal serveru TÝDEN.CZ Miloš Červenka.
Foto: Karel Šanda, Jan Schejbal
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.