Konec hospod u hřbitovů

Domácí
26. 7. 2015 17:42
Provozovatelé pohřebiště, což jsou většinou města a obce, mají možnost požádat o zřízení ochranného pásma.
Provozovatelé pohřebiště, což jsou většinou města a obce, mají možnost požádat o zřízení ochranného pásma.

Hlučné bary, hospody a diskotéky prý ruší klid zesnulých na hřbitovech. Ministerstvo pro místní rozvoj proto zvažuje, že provoz těchto zařízení v blízkosti pohřebišť zakáže nebo alespoň omezí.

Stovkám barů a vináren v Česku hrozí do budoucna problémy. Kvůli tomu, že jsou příliš blízko hřbitova, budou muset zřejmě ukončit nebo omezit činnost. Zavřít brány by tak mohli třeba U Golema v pražské Maiselově ulici, restaurace v nákupním centru Flora na pražském Žižkově, restaurace Na Statku v Hradci Králové či restaurace U letců v Olomouci.

Důvodem problémů je chystaná novela zákona o pohřebnictví, která v současnosti vzniká na ministerstvu pro místní rozvoj. Speciálně vytvořená komise totiž zvažuje změnu podmínek pro vytváření ochranného pásma kolem hřbitovů. Sto metrů od nich by neměl být bar, herna ani diskotéka.

Provozovatelé pohřebiště, což jsou většinou města a obce, mají možnost požádat o zřízení ochranného pásma již nyní. Ale nedělají to. "Obce o vydání územního rozhodnutí o ochranném pásmu pohřebiště stavební úřady nežádají a v zákoně není žádná sankce, která by je k tomu přinutila," uvedl k tomu Marek Hanák, člen komise, v časopise Moderní obec. Podle něho tak dohází k tomu, že v blízkosti hřbitovů vznikají provozovny, které důstojnost pohřebiště narušují. Jde například o hlučnou vinárnu, diskotéku nebo pouť.

Povinná pieta

Podle informací TÝDNE nyní pracovní skupina pro pohřebnictví na ministerstvu zvažuje, že by obce musely zažádat o vytvoření ochranného pásma povinně. "Mělo by se stanovit, co všechno v ochranném pásmu může nebo nemůže být," říká Julius Mlčoch, další člen komise, jinak ředitel Pohřebního ústavu hlavního města Prahy.

Veškeré bary, vinárny, diskotéky a noční kluby by tak zřejmě musely v rámci stometrového pásma skončit; v zákoně totiž dost dobře není možné dopředu stanovit, která vinárna bude vyhovující a která ne.

Na změnu dlouhodobě tlačí především úřad ombudsmanky, kde již zmíněný Marek Hanák pracuje. Podle něho by obce mohly dostat přechodné období, například dva roky, aby ochranné pásmo zřídily.

Podle prezidenta Asociace hotelů a restaurací Václava Stárka je zvažovaná změna nesmyslná. "To by museli vztáhnout jedině na nové provozovny a hřbitovy," říká Stárek s tím, že současní majitelé do svých barů investovali často statisíce i miliony. "Určitě by žádali náhradu."

Čtěte TÝDEN!* O jaké netradiční pohřby mají lidé nyní zájem?

* Jaká jsou rizika pohřbívání na soukromých pozemcích?

* Jaká mají rodiče práva na pohřbení dětí, které se jim narodí mrtvé?

ODPOVĚDI NEJEN NA TYTO OTÁZKY SI PŘEČTETE V NOVÉM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ VYCHÁZÍ V PONDĚLÍ 27. ČERVENCE 2015.

Autor: - pcl -Foto: ČTK , Karel Šanda

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ