Konec krádežím kol? Proti zlodějům pomáhá umělá DNA

Domácí
5. 11. 2017 06:00
Forenzní značení jízdních kol slouží jako prevence před odcizením.
Forenzní značení jízdních kol slouží jako prevence před odcizením.

Nálepka "Chráněno DNA" má chránit jízdní kola či invalidní vozíky, které tak začali značit a evidovat preventisté z městských policií. Odborníci značení doporučují, nicméně upozorňují, že jde pouze o preventivní opatření, a zámek proto lidé stále nemají zatracovat. 

"U nás je o forenzní značení, které provádíme bezplatně, velký zájem. Kdykoli vypisujeme nové termíny, vždy jsou rychle obsazené," uvedla pro TÝDEN.CZ tisková mluvčí městské policie Opava Petra Wittek Stonišová. Informovala, že identifikační značení provádí městská policie od léta 2014 a od té doby je zaregistrováno téměř tisíc kol a kompenzačních pomůcek.

Znače je tvořeno speciální emulzí obsahující UV rozjasňovač a plastové mikrotečky, které nesou specifický kód. "Emulze se nanese na příslušná místa na jízdním kole, s nimiž se po zaschnutí pevně spojí a je lidským okem neviditelná. Identifikace se pak provádí pomocí UV lamp, popřípadě pomocí mikroskopu, díky kterému se přečte specifický kód na mikrotečce," bylo uvedeno ve vyjádření ministerstva vnitra.

Jízdní kola se registrují do databáze

Díky tomuto opatření se dá dohledat původní majitel, na kterého je kolo registrováno. Součástí značení je totiž také následná registrace, a to jak do lokálních registrů městských policií, které značení provádějí, tak i do celostátního registru REFIZ, do něhož se zaznamenávají všechna označená kola z měst, která se projektu forenzního značení účastní.

Wittek Stonišová potvrzuje, že zatím mají se značením dobré zkušenosti. "V minulosti naši kolegové ze státní policie objevili sklad odcizených kol. Některá z nich však byla forenzně označená a díky tomu se tak rychle dohledal jejich majitel a kolo se mu vrátilo," popsala.

Velkou výhodou je také následné označení samolepkou, na které stojí "Chráněno DNA, městská policie", které většinou případného pachatele odradí. "Jednou jsme se dokonce setkali s tím, že někdo odcizil z původně plného stojanu téměř všechna kola. Pár jich tam ale zůstalo, a to jen díky tomu, že měla samolepku," uvedla Wittek Stonišová.

Dodala, že se zloději sice pokoušejí nálepky strhnout, ale většino kola přece jen na půli cesty někde odhodí a utečou pryč. Cyklisté by však neměli podceňovat standardní bezpečností pravidla a nenechávat kola bez dozoru.

V Praze se kola neznačí

V Praze není forenzní značení zavedeno a podle vyjádření tiskové mluvčí městské policie v Praze Ireny Seifertové se o něm do budoucna ani neuvažuje.

Podobně je tomu i ve Zlíně. "Městská policie Zlín žádné takové značení jízdních kol neprovádí. Spolupracujeme ale s Centrálním registrem jízdních kol, kde si může zájemce svůj bicykl zaregistrovat," uvedl pro TÝDEN.CZ zástupce ředitele MP Zlín Pavel Janík.

Systém ochrany majetku se v České republice uplatňuje již od roku 2013. Podle vyjádření ministerstva vnitra byl rychle zaregistrován zájem obcí i měst.

Doposud je podle statistik ministerstva vnitra zaregistrováno téměř třináct tisíc jízdních kol a 130 invalidních vozíků. Podle odborníků se forenzní značení může využít prakticky na cokoli.

Autor: - mel -Foto: ČTK , KEYSTONE/GAETAN BALLY

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ