Téma TÝDNE
Konec rakoviny i na českých zahrádkách?
01.09.2018 18:00 Původní zpráva
Kdo se chce zbavit plevele, často sáhne po oblíbeném herbicidu Roundup. Jeho účinná látka glyfosát je ale už tři roky na seznamu potenciálních karcinogenů. V USA teď soud výrobci nařídil vyplatit miliardové odškodnění školnímu správci umírajícímu na rakovinu. O omezení přípravku uvažuje i Česko.
Roundup je nejrozšířenější prostředek na hubení plevele. Každoročně se na českých polích, ale i v parcích, zahradách, podél železničních tratí nebo v okolí sportovišť použijí statisíce litrů glyfosátu, který je mimo jiné obsažen ve značně oblíbeném herbicidu Roundup.
"Naši členové ho běžně používají," potvrdila například tajemnice Českého zahrádkářského svazu Marta Pawlicová. Nezabránila jim v tom ani skutečnost, že renomovaná Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny, která je součástí Světové zdravotnické organizace, zařadila v roce 2015 glyfosát na seznam pravděpodobně karcinogenních preparátů. "Když jsme se ptali našeho chemického odborníka, jak je tento přípravek škodlivý, řekl nám, že asi jako práce v noci," konstatovala Pawlicová, která Roundup rovněž na své zahrádce používá.
Názor zahrádkářské organizace je v souladu s dlouhodobým tvrzením výrobce Roundupu - americké společnosti Monsanto -, podle něhož herbicid nepředstavuje pro člověka nebezpečí, pokud přípravek používá v souladu s instrukcemi na obalu. "Závěr Mezinárodní agentury pro výzkum rakoviny je v rozporu s názorem drtivé většiny regulačních orgánů a vědeckých organizací po celém světě. Herbicidy na bázi glyfosátu patří mezi nejdůkladněji testované a hodnocené na trhu. Glyfosát se svou čtyřicetiletou historií bezpečného používání byl podpořen jednou z nejrozsáhlejších databází na světě obsahující informace o jeho dopadu na zdraví lidí, rezidua v plodinách a životní prostředí," uvedla firma.
Ovšem například profesorka Jana Hajšlová z Ústavu analýzy potravin a výživy na pražské Vysoké škole chemicko-technologické se Roundupu vyhýbá. "Na zahrádce bych ho použít nechtěla a ani ho tam nepoužívám. Beru to jako princip předběžné opatrnosti," řekla loni.
Odškodnění 6,5 miliardy
S tvrzením o bezpečnosti Roundupu se rovněž neztotožnily dva americké soudy. Nejprve začátkem srpna soudní porota v San Francisku nařídila společnosti Monsanto, aby zaplatila odškodné 289 milionů dolarů, tedy zhruba 6,5 miliardy korun, někdejšímu školnímu správci Dewayneu Johnsonovi. Podle rozsudku herbicid zásadně přispěl k tomu, že muž onemocněl rakovinou - takzvaný non-Hodgkinův lymfom mu byl diagnostikován před čtyřmi lety. Soud rovněž konstatoval, že výrobce měl o rizicích informovat varovným štítkem na obalu. Johnson vypověděl, že Roundupem postřikoval rostliny z velké nádrže na vozidle a při silném větru mu přípravek stříkal do obličeje. Jednou, když prý praskla hadička, mu dokonce chemikálie potřísnila celé tělo.
Firma Monsanto sice vyjádřila s Johnsonem i jeho rodinou soucit, ale zároveň oznámila, že se proti verdiktu odvolá. "Soudní rozhodnutí nic nemění na faktu, že 800 vědeckých studií a závěry americké Agentury pro ochranu životního prostředí, národních zdravotnických úřadů a dalších regulačních úřadů po celém světě potvrzují, že glyfosát nezpůsobuje rakovinu a nezpůsobil rakovinu ani panu Johnsonovi," sdělila firma ve svém prohlášení. Miroslav Šuta z Centra pro životní prostředí a zdraví upozornil na druhý rozsudek z poloviny srpna, v němž se soud zastal státu Kalifornie. Ten zařadil glyfosát na seznam nebezpečných látek, proti čemuž se ohradil jeho výrobce. Jenže s žalobou u soudu Monsanto neuspělo.
Ani v Evropě nejsou vyhlídky pro Roundup růžové. Licenci na používání glyfosátu sice zástupci členských zemí unie prodloužili loni na podzim o pět let, ale Evropský parlament vyzval k postupnému omezování tohoto herbicidu až k úplnému zákazu na konci roku 2022. Už letos na jaře oznámila německá ministryně zemědělství Julia Klöcknerová, že připraví návrh zákona, který by znemožnil užití glyfosátu na zahradách, v parcích a ve sportovních zařízeních. Vedle toho ministerstvo plánuje také masivní omezení používání látky v zemědělství.
Další ostrá vyjádření zazněla od některých evropských politiků po zmiňovaném rozhodnutí amerického soudu o miliardovém odškodnění školního správce, který umírá na rakovinu. Například Itálie či Francie plánují zákaz tohoto herbicidu do několika let. "Musíme bojovat s invazí této látky na náš trh," řekl místopředseda italské vlády Luigi Di Maio. Francouzský ministr životního prostředí Nicolas Hulot zase uvedl, že americký soudní verdikt je "začátkem války" proti glyfosátu v Evropě.
Česko zvažuje omezení
O změně postoje k této látce uvažuje rovněž české ministerstvo zemědělství, ale nic konkrétního zatím neuvedlo. "V jednání je několik možností omezení glyfosátu," sdělil TÝDNU mluvčí resortu Václav Tampír. Jednou z možností je podle něho redukce plošného používání této chemikálie, ale rovněž takzvané předsklizňové aplikace. Někteří farmáři totiž glyfosát používají k předčasnému ukončení vegetace. Dříve ministerstvo uvažovalo rovněž o možnosti zakázat neprofesionální využívání tohoto herbicidu - třeba na soukromých zahrádkách anebo v městských parcích. "Neustále zdůrazňujeme, že při použití přípravku je nutné dodržovat postupy předepsané v návodu a rovněž doporučené ochranné lhůty," řekl Tampír, podle něhož spotřeba prostředku v Česku poslední roky klesla.
Na závěry politiků se rozhodl nečekat hobbymarket Hornbach, který už před dvěma lety vyřadil Roundup a další výrobky s glyfosátem ze své nabídky. Zdůvodnil to také tím, že nechce přispívat k poškozování zdraví svých zákazníků a spoluobčanů. "Všechny vyřazené produkty jsme nahradili šetrnějšími přípravky na biologické bázi," uvedli zástupci Hornbachu.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.