Týrání zvířat
Konec smrti kvůli kožešině. Poslanci zakážou farmy
17.03.2016 09:20 Původní zpráva
Kožešinovým farmám v Česku zřejmě brzy definitivně odzvoní. Skupina poslanců totiž předložila novelu, která zakáže chov a usmrcování zvířat "výhradně nebo primárně za účelem získání kožešin". V České republice je takových farem devět, ročně je v nich usmrceno asi dvacet tisíc zvířat.
Změna se zabývá dvěma skupinami problémů. Tou první jsou špatné životní podmínky chovaných zvířat. "Druhou skupinou jsou závažné etické otázky, které vzbuzuje usmrcování zvířat v případech, kdy pro to neexistuje důležitý lidský zájem," konstatuje v důvodové zprávě k novele zákona na ochranu zvířat proti týrání skupina poslanců, ve které jsou například Roman Sklenák (ČSSD), Miroslav Kalousek (TOP 09), Jiří Dolejš (KSČM) nebo Martin Komárek (ANO).
Poslanci chtějí zakázat provoz kožešinových farem, které chovají a usmrcují pro kožešiny nejčastěji lišky a norky, aniž by došlo taky k využití jejich masa pro lidskou spotřebu. "Zákon se naproti tomu nevztahuje na využití kožešin jako vedlejších produktů při získávání masa (chovy králíků, nutrií aj.)," uvádějí. V 21. století podle nich už dávno kožešiny neplní svou funkci ochrany před mrazem. Většina z nich se používá na ozdobné límce nebo lemy na botách či bundách. A výrobu módních ozdob je podle navržené novely jenom těžko možné označit za důležitý lidský zájem.
Poslanci se při přípravě novely inspirovali například ve Velké Británii nebo Nizozemsku, kde k podobnému kroku přistoupili již dříve. Pokud návrh projde parlamentem, což lze vzhledem ke stranickému složení předpokládat, měl by vstoupit v platnost už počátkem příštího roku. Až do konce roku 2018 však bude platit přechodné období. Je to kvůli zaměstnancům devíti kožešinových farem, které v Česku fungují. Většina z nich jich má maximálně pět.
"Díky přechodnému období do konce roku 2018 bude těmto několika zaměstnancům poskytnuta dostatečně dlouhá doba pro hledání jiného uplatnění na trhu práce," konstatují poslanci. Ministerstvo zemědělství pak bude mít čas na rozmyšlenou, jestli a v jakém rozsahu poskytne majitelům farem finanční kompenzaci za to, že budou muset své podnikání ukončit.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.