Konec sporu. Stát se s církví dohodl na užívání sv. Víta
24.05.2010 11:19 Aktualizováno 24.05. 15:30
Pražský arcibiskup Dominik Duka a prezident Václav Klaus podepsali prohlášení o úpravě vztahů při péči o katedrálu sv. Víta. Dohodli se také, že nebudou pokračovat v soudních sporech. Spor o katedrálu trval 18 let.
Z dohody vyplývá, že Hrad poskytne církvi nemovitosti, které potřebuje při užívání katedrály svatého Víta. Hrad bude i nadále o nemovitosti pečovat. Podle Klause tím končí spory o katedrálu, stát i církev se o ni budou starat společně.
Stát a katolická církev dospěly k dohodě krátce poté, co se Duka stal letos v dubnu novým pražským arcibiskupem. Jako místo podpisu si Duka s Klausem zvolili symbolicky právě Svatovítskou katedrálu.
ČTĚTE TAKÉ: Spor o katedrálu končí, církev a stát se blíží dohodě
Podle posledních rozhodnutí soudu náleží katedrála státu. Metropolitní kapitula, která za církevní stranu spor vedla, podala loni v květnu ústavní stížnost. K tomu, jestli ji církev nyní stáhne, se nechtěli zatím právní zástupci Metropolitní kapituly vyjadřovat.
Dohodu Václava Klause s Dominikem Dukou najdete ZDE
Předchozí arcibiskup kardinál Miloslav Vlk před dvěma týdny na své webové stránce www.kardinal.cz napsal, že dohodě o společné správě katedrály musí předcházet rozhodnutí, komu katedrála patří. Podle něj by se mělo počkat na verdikt Ústavního soudu. "Až následně lze jednat o společné správě katedrály," napsal Vlk.
Kardinál rovněž připomněl předchozí dohodu o správě chrámu mezi státem a církví z roku 2007, tehdy ji prý Kancelář prezidenta republiky označovala za jedinou možnou. Tehdejší arcibiskup s ní nebyl spokojený, podle něj dohoda nerespektuje například to, že vnitřní vybavení katedrály nutné mimo jiné pro liturgické účely patří Metropolitní kapitule.
Spor o vlastnictví posuzovaly od roku 1992 soudy různých instancí. V lednu 2007 zrušil Nejvyšší soud rozsudky Obvodního soudu pro Prahu 1 i Městského soudu v Praze, podle nichž měla katedrála připadnout církvi. Oba soudy pak v obnovených procesech rozhodly o státním vlastnictví chrámu. Verdikt potom potvrdil Nejvyšší soud.
Nejvyšší soud se při svém rozhodování opíral o vládní nařízení z roku 1954 o chráněné oblasti Pražského hradu. Podle ní památka patří všemu československému lidu, tedy státu.
Kardinál Vlk loni při podávání ústavní stížnosti uvedl, že církev chce po Ústavním soudu, aby řekl, že "byla pošlapána práva". Tehdy také dodal, že pokud by církev u Ústavního soudu neuspěla, přenesla by spor k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku.
Katedrála je nejnavštěvovanějším českým chrámem a jedním ze symbolů české státnosti.
Byla místem korunovace českých králů. V její kryptě jsou uloženy ostatky významných českých panovníků, šlechticů a církevních hodnostářů. V katedrále jsou rovněž uschovány české korunovační klenoty.
Český rozhlas Radiožurnál minulý týden informoval o tom, že katolická církev jedná se státem o společném spravování katedrály a zároveň zvažuje stažení ústavní stížnosti. O tom, že dnes arcibiskupství s Hradem zřejmě uzavřou oficiální dohodu, informovala Mladá fronta Dnes.
Ilustrační foto: Karel Šanda, ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.