Veřejné telefonní budky by měly v Česku v příštím roce skončit. V Čechách byly první telefonní linky sice zavedeny v roce 1881 a o rok později pak byla v Praze zprovozněna první veřejná ústředna, dostupnějším se telefonovaní ale stalo až poté, co se v roce 1911 v pražských ulicích objevila první telefonní budka, nyní oficiálně označovaná jako veřejný telefonní automat (VTA). Podle některých zdrojů se první budka objevila na Staroměstském náměstí, podle dobových fotografií další stály například v podloubí Šternberského paláce.
V Česku se nedílnou součástí ulic staly telefonní budky v období první republiky. Již tehdy byly často využívány k vylepování reklam. Dlouhou dobu šlo o dřevěné budky s nápisem telefon po jejich obvodu. Největší rozmach zaznamenaly telefonní budky v éře socialismu. V dobách, kdy nebyly žádné mobily a na pevnou linku se čekalo i několik let, měly pro spojení s okolím telefonní budky i veřejné telefonní stanice nenahraditelnou roli.
Nejvíce telefonních automatů provozovala společnost O2 na přelomu století, kdy fungovalo přes 30 tisíc budek. Kromě soukromých hovorů sloužily i pro případy tísňového volání a ohlašování mimořádných událostí.
Nástup mobilní technologie
Od té doby se jejich počet kvůli klesajícímu využití v souvislosti s nástupem mobilních technologií snižoval a už na konci minulého roku operátor O2 zrušil 2750 telefonních automatů, které provozoval komerčně mimo univerzální službu, tedy bez dotace státu. Letos O2 provozuje budky už jen v obcích do 200 obyvatel. Jeden automat stát dotuje zhruba 9 tisíci korunami ročně. Nyní je v Česku 1150 budek, které by měly v příštím roce skončit. Rada Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) tento týden rozhodla, že je stát jako takzvanou univerzální službu přestane dotovat.
"Chápu, že jsou modernější prostředky elektronické komunikace a veřejnost upouští od využívání telefonních automatů, jejichž provoz je víc a víc nákladnější. Mám ale za to, že v některých oblastech, zejména nepokrytých dostatečným mobilním signálem, a v určitých, například krizových situacích mají telefonní automaty stále své místo a opodstatnění. Před jejich zrušením má být nade vši pochybnost ověřeno, že je veřejnost nepotřebuje, existuje jejich alternativa či že jsou dostatečně dostupné na komerčním základě. Nestačí jen argumentovat narůstající finanční nákladností jejich provozu," uvedl počátkem tohoto měsíce veřejný ochránce práv Stanislav Křeček, který záměr ČTÚ prověřuje.
Ve světě
První telefonní budka na světě byla zprovozněna v lednu 1881 na Postupimském náměstí (Potsdamer Platz) v Berlíně. K volání tehdy člověk potřeboval papírový kupon, který umožnil několikaminutový hovor.
První telefonní budku, do které se už vhazovaly mince, vynalezl Američan William Gray z Hartfordu (stát Connecticut) poté, co mu soused odmítl zatelefonovat si doktorovi kvůli nemocné manželce. Instalována byla v roce 1889 v Hartfordu, kde má dodnes i pamětní desku. Vynález se rychle uchytil a už v roce 1902 bylo v USA 81 000 telefonních budek. Později se k placení volání začaly nejen v USA používat i platební karty.
Do 50. let uplynulého století byla většina telefonních budek ze dřeva, poté je začaly nahrazovat skleněné či kovové konstrukce.
Ještě v roce 1999 bylo po Spojených státech rozmístěno přes dva miliony telefonních budek, k roku 2018 jich bylo kolem 100 tisíc.
V řadě evropských zemí už telefonní budky skončily před několika lety, v některých zemích ale budky patří k ikonám místní kultury. Svébytnou součástí architektury jsou například červené telefonní budky v Británii, také v USA si řadu telefonních budek chrání jako kulturní dědictví. Telefonní budky se často objevují ve filmech.