Konopná mastičkářka dostala roční podmínku
09.07.2008 17:20 Původní zpráva Aktualizováno 09.07. 17:36
Pěstování marihuany kvůli výrobě léčivých mastí je trestné. Alespoň tak rozhodl okresní soud v Táboře, který za to Libuši Bryndové (51) napařil dva měsíce s podmíněnkou na rok. Obviněná mastičkářka se okamžitě odvolala ke krajskému soudu v Českých Budějovicích.
Bryndové nepomohl ani nedávný verdikt Nejvyššího soudu, který v podobném případu rozhodl, že pěstování konopí pro samoléčitelství trestné není. Na jeho základě pouze dostala od soudu zpět vyrobené konopné masti. Usušená konopná drť propadla státu.
Právnička Bryndové Klára Veselá-Samková stavěla obhajobu na faktu, že vypěstované konopí sloužilo k výrobě koupelí, mastí a čajů, kterými si léčila artritidu a astma. Jenže podle soudního verdiktu to vůbec není důležité. "Odsouzená se prokazatelně dopustila trestného činu tím, že vypěstovala určité množství psychotropních látek, a za to byla také potrestána. Je jedno, k čemu pak to konopí používala," tlumočila verdikt soudu státní zástupkyně Pavlína Loudínová.
Libuše Bryndová se po vynesení rozsudku okamžitě odvolala. "Já chápu obavy soudce, on to v rozsudku i trochu naznačil. Kdyby totiž mou klientku osvobodil, nastavil by obecné měřítko, a toho by se mohlo začít zneužívat. A v těchto případech se to musí posuzovat jednotlivě, ne paušálně. Proto podle mě rozhodne až Nejvyšší soud," řekla právnička Klára Veselá-Samková.
"Nebezpečné" mastičky
Okresní soud označil činnost Bryndové za společensky nebezpečnou. Jinými slovy - "konopná paní" prostě podle soudu vypěstovala příliš mnoho konopí na to, aby sloužilo jen k výrobě léčebných mastí.
S tím nesouhlasí vedoucí Centra adiktologie na 1. lékařské fakultě Karlovy univerzity Michal Miovský. "Na základě informací, které jsem měl k dispozici, se domnívám, že jednání paní Bryndové nebylo motivováno snahou docílit maximálního obsahu THC v rostlině a že užívání konopných drog bylo v jejím případě jednoznačně možné vztáhnout ke snaze pomoci sobě a dalším lidem," napsal Miovský v dokumentu, který obhajoba použila u soudu.
Mast je v pořádku, drť ne
Libuše Bryndová je známá propagátorka konopí, která se netají tím, že marihuanu nepoužívá pouze k léčbě. "Když přijde návštěva a začnou kolovat jointy, moje kočka si vyskočí na místo, kde dávám sušit listy, a začnou se odtamtud ozývat zvuky jaké obvykle slýcháme z králíkárny. Pak se připojí k návštěvě a po chvíli vypadá stejně zhulená jako zbytek osazenstva," píše například na osobních stránkách.
Kromě dvou měsíců s podmíněným odkladem na jeden rok ještě soud Bryndovou potrestal propadnutím marihuany. "Soud nakázal zabavit sušenou konopnou drť," oznámila Loudínová. Konopná mast však Bryndové paradoxně zůstane. Soud ji nezabaví kvůli tomu, že Nejvyšší soud nedávno rozhodl, že výroba podobných léčivých prostředků není trestná. To se nevztahuje na samotnou sušenou drť, která může sloužit například ke kouření.
Jedenapadesátiletá Libuše Bryndová trpí artritidou a astmatem. Jako lék si svépomocí vyráběla mastičku a různé další výrobky z konopí. Trestní stíhání zahájili policisté na základě reportáže České televize s názvem Konopná paní. Bryndová se živí publikováním textů a překládáním, patnáct let také působila jako expert u Evropské komise v Bruselu.
Foto: ČTK, profimedia.cz, archiv
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.