Kosovo popírá, že by <span>oběťmi odebírání orgánů</span> byli Češi

Domácí
29. 12. 2009 12:30
Obchod s orgány je celosvětový byznys.
Obchod s orgány je celosvětový byznys.

Nejčastěji využívané orgány pro transplantace.Kosovská policie popřela, že by se oběťmi údajného nelegálního odebírání orgánů kosovskoalbánskými povstalci během kosovské války na konci 90. let a po ní stali čeští občané. ČTK to řekl šéf oddělení pro zahraniční vztahy kosovské policie Veton Elshani. České ministerstvo zahraničí čeká na oficiální sdělení kosovských úřadů.

Srbský prokurátor pro válečné zločiny Vladimir Vukčević v rozhovoru pro srbský list Blic uvedl, že oběťmi obchodování s lidskými orgány v Kosovu se stali zejména kosovští Srbové, několik Rusů a také tři Češi. Své tvrzení nepodpořil konkrétními důkazy. Albánské úřady s jeho slovy nesouhlasí. Podle spekulací médií mohlo jít o tři Čechy, kteří se v roce 2001 ztratili v sousední Albánii.

"Nemáme žádné informace, že by se oběťmi obchodů s orgány stali Češi," řekl Elshani. Podle něj kosovská policie celou záležitost prošetřuje. Doposud však prý nezjistila, že by k únosům lidí a následným nelegálním odběrům v Kosovu vůbec docházelo. Odhalen byl případ jistého Turka, který ze své vůle a za peníze prodal ledvinu do Izraele, dodal Elshani.

"V tuto chvíli bližší informace (k českým obětem údajného obchodování s orgány) nemáme, zjišťujeme je," řekl dnes ČTK Jiří Beneš z tiskového odboru českého ministerstva zahraničí. Úřad má o případu zprávy zatím pouze z médií.

Bojovník UCK.Na české velvyslanectví v Prištině se v této souvislosti nikdo neobrátil, řekl zástupce velvyslankyně Jan Plešinger. Úřad proto kontaktoval tamní policii, která informaci o údajných nelegálních odběrech orgánů českým občanům odmítla.

Rovněž české velvyslanectví v Albánii neobdrželo žádné oficiální prohlášení s případnými důkazy takových zločinů.

Trojice českých studentů, která v roce 2001 zmizela v odlehlé vesnici Theth na severu Albánie, se podle dosavadních výsledků vyšetřování zřejmě stala obětí přepadení. Na konci října albánská policie podle tamních médií tento případ znovu otevřela. Uvedl to zástupce velvyslance v Albánii Heřman Chromý.

Na informace vedoucí k nalezení studentů byla vypsána odměna, doposud však policie žádného svědka, který by vypověděl, co se s nimi skutečně stalo, nemá.

Srdce vyjímané z těla za účelem transplantace (ilustrační foto).Obvinění z obchodu s orgány Srbů zajatých albánskými bojovníky během války v Kosovu (1998-99) začala v srpnu vyšetřovat na žádost Srbska Rada Evropy. Podle Bělehradu během války v Kosovu zmizelo až 500 kosovských Srbů.

Informace o údajném obchodu s orgány unesených Srbů se poprvé dostaly na veřejnost loni v pamětech Carly Del Ponteové, která působila jako hlavní žalobkyně Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY).

Foto: Profimedia  

Autor: ČTK

Další čtení

ilustrační foto

Zeleň a voda ve městech přinášejí lepší klima i ekonomické úspory

Domácí
6. 4. 2025
ilustrační foto

Mrazivá noc. Na Moravě bylo líp, vyhráno není. Rozkvetlé stromy čeká další noc

Domácí
6. 4. 2025
ilustrační foto

Sněžku zasáhl vítr o síle orkánu, v nárazu dosáhl rychlosti přes 158 km/h

Domácí
6. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ