Americká žaloba utrpěla další soudní neúspěch, který může podle pátečního vydání listu Financial Times ovlivnit snahu USA dosáhnout vydání finančníka Viktora Koženého z Baham. Soud v Chicagu totiž zamítl žalobu na dva americké podnikatele, jejichž případ těsně s Koženým souvisí. To, že skutky jeho údajných spolupachatelů jsou v USA promlčeny, nepochybně pomůže Koženého obhajobě.
Soudce Shira Scheindlin zamítl žalobu z podplácení na Davida Pinkertona, bývalého ředitele AIG Global Investment Corporation, a Frederika Bourkeho, majitele továrny na kabelky Dooney and Bourke. Důvodem k zamítnutí žaloby bylo, že případ je již promlčen. Oba muži stále čelí žalobě za křivé svědectví.
Federální žalobce je v říjnu 2005 stejně jako Viktora Koženého obvinil podle amerického zákona zakazujícího korupční praktiky v cizině za to, že údajně v letech 1997 až 1999 podpláceli činitele ázerbájdžánské vlády ve snaze privatizovat státní ropnou společnost SOCAR. Kožený byl podle žaloby hlavou tohoto spiknutí.
Soudce nyní rozhodl, že americká žaloba nechala proběhnout promlčecí lhůtu, když nepožádala soud o její pozastavení. Podle zákona musejí americké úřady dokázat, že se alespoň jeden žalovaný skutek stal, do pěti let.
Soudce v Chicagu nezamítl tu část žaloby, která se týkala Viktora Koženého. Nicméně fakt, že bylo rozhodnuto, že skutky jeho údajných spolupachatelů jsou v USA promlčeny, nepochybně pomůže jeho obhajobě. Viktor Kožený žije na Bahamách, a tak tam USA hned v říjnu 2005 zahájily řízení o jeho vydání. V prvním stupni bahamská soudkyně část americké žaloby zamítla, nicméně vydání Koženého povolila.
Ten se ale odvolal a toto řízení mělo začít letos na jaře. USA však požádaly o odklad, protože nebyly připraveny, což podle nezávislého amerického znalce je krajně neobvyklé a může to znamenat, že americká žaloba má potíže s některými důkazy. Další termín začátku odvolání byl stanoven na 23. července, ale jsou jisté neoficiální náznaky, že se znovu hovořilo o odkladu.
Ilustrační foto: archiv