Kraje daly dopravcům miliardy bez tendru
31.12.2009 08:30
Kraje pod vládou ČSSD potichu rozdělily na dalších deset let dotace autobusovým dopravcům v řádu desítek miliard korun. Těsně před termínem, po kterém by už musely vypisovat veřejné soutěže, prodloužily smlouvy na dobu určitou až do roku 2019.
Většina krajů tak současně oddálila konkurenční boj mezi dopravci a dala dosavadním provozovatelům linek jistotu deseti let ježdění za krajské peníze. Informuje o tom dnešní Mladá fronta Dnes.
Z krajských rozpočtů dostanou ročně dopravci po celé republice na úhradu ztrát z autobusové dopravy přes čtyři miliardy korun, tedy zhruba polovinu toho, co dostávají České dráhy za regionální vlaky.
PSALI JSME: Jančura vyrukuje proti ČSSD. Objedná si kampaň
Cestující budou ve většině případů jezdit s firmami, které od krajů už roky pobírají peníze na základě zvykového práva, místo aby obstály v soutěži s jinými dopravci. "Stačilo stávající smlouvy prodloužit a připravit se na výběrová řízení podle nového nařízení Evropské unie," říká šéf českého zastoupení společnosti Arriva Ivan Procházka. Podle něj jsou smlouvy nevýhodné i pro kraj.
PSALI JSME: Kancelář Buzkové dostala zakázku od kolegů z krajů
"Je to pro nás výhodnější, snížili jsme náklady ročně o padesát milionů korun," tvrdí naopak náměstek středočeského hejtmana pro dopravu Robin Povšík. Kraj sice podepsal desetiletou smlouvu, ponechal si však právo ji bez udání důvodu s jednoroční lhůtou vypovědět.
MfD oslovila všechny kraje s dotazy na délku smluv, neodpověděly tři: Vysočina, Olomoucký a Královéhradecký. Desetiletou či devítiletou smlouvu podepsalo šest krajů. Na deset let chtěl uzavřít smlouvu i Karlovarský kraj, ale nakonec od toho couvl. Některé regiony podepsaly smlouvy na kratší dobu - například v Jihomoravském kraji jezdí většina linek na základě šestiletého kontraktu a podobně to je v Ústeckém kraji.
Řada krajů zároveň omezí na autobusy přísun peněz. Zatímco platby drahám se navýší, autobusoví dopravci často odcházejí z nových smluv s nižšími sazbami za kilometr. Dopravci proto připouštějí, že kvůli menší ceně za kilometr omezí nákup nových autobusů. "Problém to bude, investice do vozového parku budou menší," řekl František Neterda, šéf Probo Bus.
Cestujících v autobusech na pravidelných linkách po Česku dlouhodobě ubývá. Podle Ročenky dopravy loni jelo v autobusech 338 milionů lidí. Od roku 2000 počet cestujících klesl téměř o osmdesát milionů lidí.
Ilustrační foto: Karel Šanda, Jan Schejbal
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.