Krejčířův syn se údajně zoufale snaží vrátit do JAR

Domácí
26. 2. 2015 17:00
Denis Krejčíř (vlevo) a Radovan Krejčíř.
Denis Krejčíř (vlevo) a Radovan Krejčíř.

Syn Radovana Krejčíře Denis se údajně zoufale snaží dostat zpět do Jihoafrické republiky, odkud ho prý úřady vypověděly loni v prosinci. S odvoláním na Denisovu údajnou přítelkyni Marlene Nezarovou o tom ve čtvrtek informovala jihoafrická média. Denisův otec Radovan čelí v JAR mimo jiné dvěma obžalobám z vraždy.

Jihoafrické úřady Denise Krejčíře údajně prohlásily za nežádoucí osobu loni v prosinci. Podle Nezarové se nyní nachází v České republice. Žaloba u soudu, kterou za něj jeho údajná přítelkyně podala, chce dosáhnout zrušení zákazu návratu do JAR.

Podle Nezarové označily jihoafrické úřady Denise Krejčíře za nežádoucí osobu na základě imigračního zákona a to kvůli údajně zfalšovanému povolení k trvalému pobytu. Oznámení přišlo v okamžiku, kdy se s Nezarovou, svým bratrem a matkou Kateřinou chystal odjet do zahraničí na dovolenou. Z Jižní Afriky prý nakonec v prosinci odjeli, "protože Denisovi nedali jinou možnost". Mladý Krejčíř se ale už prý nesměl vrátit. Ze země prý nebyl zatím oficiálně vypovězen ani deportován.

Denis Krejčíř podle zpravodajského webu The Citizen vlastní občanství Seychel, v JAR ale žije od roku 2007 a o dva roky později dostal povolení k trvalému pobytu. Českou republiku bude podle údajné přítelkyně muset opustit v polovině března, kdy mu vyprší vízum.

Jihoafrickému zpravodajskému webu IOL 22letá Nezarová sdělila, že s Denisem Krejčířem plánovali svatbu, vzhledem ke "složité situaci Denisovy rodiny" ji ale odložili. Nezarová je prý nezaměstnaná a vypomáhá v domácnosti manželky Radovana Krejčíře Kateřiny. Od Denisovy babičky Naděždy Krejčířové prý dostává kapesné na pokrytí životních nákladů.
Radovan Krejčíř žije v JAR od roku 2007 a od listopadu 2013 je ve vazbě. Čtyři jeho dosavadní žádosti o propuštění na kauci neuspěly.

V JAR soudy už projednávají čtyři kauzy, ve kterých figuruje Radovan Krejčíř. Kromě obžaloby z účasti na dvou vraždách - údajného vymahače dluhů Zimbabwana Phumlaniho Ncubeho a podnikatele libanonského původu Sama Issy - čelí také obžalobě z pokusu o vraždu soukromého detektiva Paula O'Sullivana a policisty Nkosany Ximby. V poslední kauze je Radovan Krejčíř obžalován z únosu a mučení Bhekiho Lukheleho za účelem dostat od něj informaci o jeho bratrovi, který prý pro Krejčíře převážel 25 kilogramů pervitinu v hodnotě 24 milionů randů (asi 44 milionů Kč) a který i s drogou zmizel.

V ČR byl Radovan Krejčíř v roce 2012 odsouzen k jedenácti letům vězení za více než půlmiliardový daňový únik. V prosinci 2013 mu odvolací soud v Praze trest o půl roku snížil. V kauze týkající se údajné snahy o vytunelování státního podniku Čepro čelí v současnosti obvinění z několika různých trestných činů. Rozhodnutí o případném Krejčířovu vydání do ČR brání v JAR nedořešené azylové řízení.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Koubek Filip,

Další čtení

Na Písecku bylo večer zemětřesení o síle 3,2 stupně

Domácí
24. 4. 2025
ilustrační foto

Špilberk otevřel tajnou kapli. Nacisté ji užívali jako vězení i kapli kultu Hitlera

Domácí
24. 4. 2025
ilustrační foto

Nový projekt bude zkoumat, jak bobři pomáhají s adaptací na klimatické změny

Domácí
24. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ