Třináct obviněných, kteří jsou stíháni ve vyděračské kauze, v níž figuruje několik bývalých brněnských policistů, půjde před soud. "Podal jsem obžalobu do datové schránky soudu," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ státní zástupce Martin Brzobohatý. Učinil tak pouhý den předtím, než mu vypršela roční lhůta daná zákonem pro vyšetřování.
"V obžalobě došlo k upřesnění škody. Celková se pohybuje v řádu desítek milionů korun, přesné číslo jsem nepočítal, to není pro případ důležité. Dále došlo k zmírnění kvalifikace u osoby, která vypadla ze zločinného spolčení," upřesnil státní zástupce.
Deseti obviněným hrozí za zločinné spolčení od 10,5 roku vězení až po 16 let odnětí svobody. Dvěma trest v sazbě zhruba od pěti do deseti let vězení. Kromě zločinného spolčení se obžaloba naplnila těmito skutky: loupež, vydírání, zneužívání pravomoci veřejné osoby, zneužití pravomoci úřední osoby a podplácení. Trestnou činnost podle obžaloby stíhaní páchali v letech 1988 až 2011.
Vyděračský gang z Brna - zvaný též "Toflův", a to podle jeho údajného šéfa, někdejšího vedoucího jihomoravské hospodářské kriminální policie Michala Tofla, který byl v roce 2010 v Brně zastřelen dávkou ze samopalu - dostal první ránu v podobě zatýkání loni v srpnu. Policie tehdy zatkla šest mužů. Byl to někdejší vedoucí pracovník brněnské kriminálky, právník Miloš Almásy, expolicisté Petr Křipský a Eduard Slanina, pozdější zaměstnanec finančního úřadu. Čtvrtým někdejším mužem zákona je bývalý pracovník policejní inspekce, vedoucí inspektorátu zbraní, výbušnin, střeliva a drog, naposledy zástupce vedoucího oddělení Brno-venkov Rudolf Setvák. Ten měl údajně trestnou činnost gangu krýt na inspekci.
Společně s čtveřicí bývalých policistů figurovali v počátcích vyšetřování vyděračské kauzy ještě dva obvinění - podnikatel Zdeněk Olah, loni pravomocně odsouzený za podvod, a Slovák Eduard Polák, kteří měli pomáhat se zastrašováním vydíraných podnikatelů.
Ve vazbě jsou už jen dva
Model páchání trestné činnosti byl stále stejný. Podezřelí vydírali podnikatele, nabízeli jim informace z vyšetřovacích spisů, ovlivnění jejich kauz či tipy, kdy se budou konat policejní razie. Částky, které požadovali, se pohybují od desítek tisíc korun po milion, ten však prý nikdy nedostali.
"Do současné doby se počet stíhaných více než zdvojnásobil, tedy na třináct. Obviněni jsou pro stejné skutky," podotkl státní zástupce. Trestní stíhání je vedeno za účast na zločinné skupině, za zneužití pravomoci úřední osoby, přijetí úplatku a za vydírání. Ne všichni mají stejná obvinění, podobně jako ne všichni se podíleli na všech skutcích.
Za měsíce vyšetřování řadu obviněných rozšířili například další expolicista z někdejší policejní inspekce, advokát a bratr exšéfa Českomoravského fotbalového svazu Pavla Mokrého Lubomír. Stíhání bylo zahájeno například proti bývalému Toflovu podřízenému Romanu Veleckém.
Z celkem třinácti obviněných byli během téměř ročního vyšetřování vyděračské kauzy dva stíhaní převedeni do výkonu trestu za jiné delikty. "Ve vazbě jsou nyní již pouze dva obvinění," konstatoval Martin Brzobohatý. Soud u nich shledal obavu, že by mohli uprchnout.