Brutální vrah, nebo nastrčená oběť?

Domácí
8. 4. 2018 20:22
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Tři svědci potvrdili jeho alibi. Neodpovídal popisu pachatele, vyšetřování provázela řada nesrovnalostí. Přesto byl Roman Ševčík odsouzen komunistickou justicí na jednadvacet let za dvojnásobnou vraždu. I když si trest dávno odseděl, za mřížemi je zavřený pořád. Jen ho z vězení převezli do ústavu pro sexuální devianty. Podle mnohých přitom vraždu vůbec nespáchal.

Je to jeden z nejzamotanějších případů tuzemské kriminalistiky. V sobotu 4. února 1989 kolem tři čtvrtě na jednu ráno došlo na brněnském sídlišti Vinohrady k brutální dvojnásobné vraždě. Podle policejní zprávy pachatel vnikl do bytu ve zvýšeném přízemí pootevřeným oknem, v ložnici třikrát udeřil sifonovou lahví majitelku bytu Janu Luňáčkovou, jež svým zraněním později v nemocnici podlehla, a následně deseti ranami nožem ubodal její matku Marii Ševčíkovou. Poté napadl i sestru Luňáčkové a jejího druha, kteří spali ve vedlejším pokoji, a oběma způsobil řezná poranění. Za vraha byl nakonec označen Roman Ševčík, který se po nátlaku policie k činu přiznal.

Sporná pachová stopa

Obálka aktuálního vydání časopisu Týden.Kromě vlastního přiznání byla hlavním důkazem proti Ševčíkovi pachová stopa zajištěná na vražedném nástroji - zmíněné sifonové lahvi. Právě na základě tohoto důkazu se nyní snaží případ znovu nechat přezkoumat spolek Šalamoun, který se dlouhodobě zabývá stížnostmi na pochybení v soudních procesech. Policejní prezidium nedávno došlo k závěru, že s ohledem na nepřesnost metody takzvané pachové identifikace ji nedoporučuje používat jako důkaz v trestním řízení.

"Jde o prostředek velmi nevěrohodný z hlediska dokazování, protože psa nemůžete vyslechnout ani jinak výsledek přezkoumat," vysvětluje Václav Peričevič ze spolku Šalamoun. Dodává, že díky tomu bylo možné znovu otevřít řadu sporných případů. Nedávno byl zproštěn obvinění například Lukáš Nečesaný, i když jeho kauza stále není u konce.

Popis vraha neseděl

Vraťme se ale do roku 1989. V době spáchání brněnských vražd se nacházelo ve čtyřpokojovém bytě celkem devět osob. Čtyři dospělí a pět nezletilých. Policie na druhý den ráno odvezla k výslechu všechny svědky a další rodinné příslušníky. Mezi nimi i osmnáctiletého mentálně zaostalého Romana Ševčíka, kterého vyzvedla dopoledne v domě jeho druhé babičky v obci Křtiny, přibližně dvacet kilometrů vzdálené od místa činu.

Čtěte TÝDEN!

Autor: Roman CasadoFoto: , ČTK/Schott Jiří

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ