Celníci podezírají chovatele z <span>pašování papoušků</span>

Domácí
10. 8. 2010 15:37
Mláďata či vejce vozili chovatelé z Brazílie (ilustrační foto).
Mláďata či vejce vozili chovatelé z Brazílie (ilustrační foto).

Mláďata či vejce vozili chovatelé z Brazílie (ilustrační foto).Celníci ve spolupráci s Českou inspekcí životního prostředí odhalili sedm českých chovatelů podezřelých z mezinárodního pašování vzácných papoušků. Pět z chovatelů už čelí obvinění z trestného činu neoprávněného nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy.

Řekl to Mojmír Mucha z odboru pátrání a dohledu Celního ředitelství Brno. Podle něj chovatelé vozili mláďata papoušků nebo jejich vejce z Brazílie a obchodovali s nimi v zemích Evropské unie.

K TÉMATU: Celníci odhalili gang mezinárodních pašeráků papoušků

Při akci nazvané Linie zabavili celníci 32 chráněných exotů v hodnotě desítek milionů korun. Podle Muchy pašeráci mezi sebou komunikovali po internetu "konspiračním způsobem". Používali totožné odborné publikace, například atlas papoušků, a při zadání požadavku na dovoz vzácného exota se odkazovali na stranu s jeho vyobrazením. V případě uznání viny hrozí obviněným až osm let vězení. 

Celníci se skupině dostali na stopu, když v květnu při silniční kontrole na dálnici D2 u Lanžhota na Břeclavsku nalezli v jednom ze zastavených vozů pět kakadu palmových.
V červnu pak inspekce našla při prohlídce auta a domovních prohlídkách ve východních Čechách a na jihu Moravy 18 vzácných papoušků. Celkem byli zabaveni zástupci osmi vzácných druhů opeřenců, jejichž cena se pohybuje od statisíců až po miliony korun. Mezi nimi byli i tři velmi vzácní arové kobaltoví, kteří volně žijí už jen na dvou místech v severovýchodní Brazílii. Počet arů kobaltových odhadují přírodovědci na pouhých 750 kusů. Řadí je tak k nejohroženějším druhům na světě. Cena za kus je podle inspekce až čtyři miliony korun.

K exotům měli jejich majitelé padělané doklady o původu. Například arové kobaltoví byli prokazováni jako jiný druh a vydáváni za ary hyacintové. Jiní papoušci pak měli doklady už mrtvých ptáků.

Případ Linie je provázán s dalšími případy mezinárodního pašování ptáků. První stopu mezinárodního pašeráckého gangu zachytili celníci podle Muchy už v březnu 2005. Na ruzyňském letišti odhalili kurýra - Čecha, který na svém těle převážel 18 vajec papoušků z Brazílie. Případ souvisí i s loňskou mezinárodní akcí v Brazílii, kdy bylo zatčeno 72 lidí za pašování papoušků. Hlavním organizátorem tehdy byl Čech trvale žijící právě v Brazílii.

Zabavení arové kobaltoví se podle Pavly Říhové z České inspekce životního prostředí stanou pravděpodobně součástí záchranného chovu. "Na světě je v zajetí jen velmi málo kusů, v Evropě jsou legálně chováni na ostrově Tenerife," dodala Říhová. Jedná se o pětiměsíční mláďata, která musí být ještě dokrmována umělou výživou. "Všichni tři jsou samečci," doplnila Říhová. V současné době o ně pečují v záchranném centru CITES (Úmluva o mezinárodním obchodu ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin).

Ilustrační foto: Karel Šanda

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ