Detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu odhalili pravděpodobně jeden z největších padělatelských gangů v Evropě. Skupina nejméně čtyř lidí údajně padělala stovky dokladů. Informoval o tom ředitel útvaru Robert Šlachta.
Jednačtyřicetiletého cizince žijícího v Ostravě a jednašedesátiletou Češku už policie obvinila, hrozí jim až deset let vězení. Další dva lidé budou obviněni v nejbližších dnech. Obviněný cizinec je ve vazbě a žena je vyšetřována na svobodě.
ČTĚTE TAKÉ: V Rakovníku zatkli výrobce drog, při zásahu se střílelo
Albánec padělané pasy údajně dodával třeba do Německa pro migranty z Iránu, kteří chtěli vycestovat do Kanady. Falešné doklady z české dílny zajistili policisté i ve Velké Británii a Španělsku. Cena padělaných dokladů se pohybovala při přepočtení ze zahraničních měn v rozmezí od 25 do 55 tisíc korun.
Cizince i ženu z Frýdku-Místku, která s ním spolupracovala, detektivové obvinili z organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice a padělání a pozměňování veřejné listiny. Obvinění si v nejbližších dnech vyslechnou i další dva muži. Jeden původem z Británie, který trvale žije ve Frýdku-Místku, druhý z Rumunska. Podle Šlachty není vyloučeno, že v souvislosti s paděláním dokladů budou obviněni i další lidé.
Obviněný muž byl podle detektivů schopen vytvořit zájemci úplně novou identitu a padělat celou sérii dokladů - pas, občanský průkaz, řidičský průkaz. Při domovní prohlídce policisté nalezli přes tři stovky českých pasů, přes sto občanských průkazů, desítky čistých rodných listů a několik desítek řidičských průkazů. "K mání byly ale také slovenské, polské, maďarské a italské doklady," dodal Šlachta. Obviněnému byl také zajištěn veškerý majetek v hodnotě 1,7 milionu korun.
Podle detektivů byly padělky vysoké kvality k nerozeznání od originálů. "Je pro nás oříškem, jak došel k takové kvalitě," řekl Šlachta. V případě dodávky pasů do Německa šlo o doklady, které byly v Česku nahlášeny jako ztracené nebo zcizené. Pro padělky občanských průkazů však byly podle detektivů připraveny originální tiskopisy, zcizené v roce 2000 z policejního vozidla v Ostravě.
Skupina měla rozdělené úkoly. Zakázky obstarávali lidé v zahraničí. Společně s obviněným cizincem pak sjednávali cenu, způsob platby a předání hotových padělků. Také zasílali fotografie, osobní údaje a ukázky podpisů zákazníků. Obviněná žena v Česku měla podle detektivů na starosti odesílání poštovních zásilek. "Hlavní obviněný totiž nikdy nebyl označen jako příjemce či odesílatel a nikdy k obchodu nepoužil vlastní adresu," sdělil Šlachta.
Na případu začali policisté pracovat v březnu loňského roku a zajímají se o něj také policejní sbory jiných států. V současné době detektivové ÚOOZ spolupracují s kolegy ve Velké Británii, Španělsku, Francii, Rakousku, Řecku, Německu a Švýcarsku. V souvislosti s paděláním dokladů policisté zatýkali další podezřelé v Německu, Velké Británii a Španělsku.
Za loňský rok cizinecká policie řešila 250 případů, při nichž se do země chtěli cizinci dostat s padělanými doklady. Mezi zadrženými bylo nejvíce občanů Sýrie, Vietnamu, Moldavska, Ukrajiny, Číny, Nigérie a Afghánistánu. Hranice "schengenu" se pokusili překročit s padělky francouzských, bulharských, českých nebo polských dokumentů.
Ve většině případů odhalili policisté falešné doklady na letišti v Praze-Ruzyni. Šlo především o padělky cestovních pasů, povolení k pobytu a průkazů totožnosti. Cizinci se snaží dostat do Česka buď na úplně falešné doklady, nebo jsou doklady jen pozměněny či je u nich vyměněna fotografie.
Ilustrační foto: profimedia.cz, Robert Sedmík