Dolejš pomáhal reportérce při krádeži, tvrdí památkáři
08.10.2007 19:30
Národní památkový ústav (NPÚ) podezřívá svého bývalého bezpečnostního ředitele Jiřího Dolejše, že naváděl ke kráděži. Dolejš se nařčení brání.
Podle NPÚ Dolejš asistoval při pokusu reportérky televize Nova vyzkoušet zabezpečení státních památek. "S touto 'krádeží' nemám vůbec nic společného, neprozradil jsem žádné utajované skutečnosti. Podle toho, jak jsem reportáž viděl, ke spáchání krádeže nedošlo," řekl Dolejš.
PŘEČTĚTE SI CELÉ STANOVISKO JIŘÍHO DOLEJŠE ZDE
NPÚ ale trvá na svém stanovisku. Podle památkářů Dolejš, který před časem asistoval při výběrovém řízení na zabezpečovací zařízení zámku Mnichovo Hradiště, radil skupince, jak má při simulované krádeži postupovat. Ústav žádnou konzultaci neposkytoval a památkáři se domnívají, že bez ní by pokus nebylo možné uskutečnit.
NPÚ podal na redaktorku Novy, Dolejše i na celou skupinu trestní oznámení kvůli podezření ze spáchání trestného činu krádeže, řekl mluvčí NPÚ Zdeněk Musil.
O pokusu informoval NPÚ 2. října novináře, televizní reportáž se vysílala o den později. Na zámku Mnichovo Hradiště během prohlídky vzalo několik lidí domluvených s reportérkou několik uměleckých předmětů volně položených v interiéru. Vynesli je ven ze zámku, poté se s nimi vrátili a kontaktovali kastelána.
"Pachatel si nebyl jistý, zda nebyl viděn, a tak na konci prohlídky odevzdal předměty kastelánovi. Byli připraveni a odlákali průvodkyni, aby se mohli předmětů zmocnit," uvedl před týdnem ředitel NPÚ Pavel Jerie. Podle vyjádření kastelána je elektronická ostraha zámku plně funkční. Elektronické zabezpečení má ale fungovat především ve chvíli, kdy v objektu není provoz, řekl ředitel NPÚ.
Jiří Dolejš dlouhodobě kritizuje zabezpečení českých památek. V Mnichově Hradišti se sám před časem podílel na výběru zabezpečovacího systému. Podle NPÚ byl na zámku několik dní před zmíněným incidentem a reportérce radil, co může zkusit vzít. "Minimálně středočeské hrady a zámky znám ze svého působení na středočeské pobočce NPÚ, že bych mohl komukoli poradit, kde co je, aniž bych tam nyní jezdil," uvedl. Dotaz, zda na Hradišti skutečně byl krátce před fingovanou krádeží, nekomentoval.
Televizní tým se vypravil tajně i na Hrubý Rohozec, kde však vzbudil podezření a nepodařilo se mu vzít žádný exponát, potvrdil kastelán Jindřich Zeman. Redaktorka pořadu Na vlastní oči Jana Škopková se zde objevila v druhé polovině září. "Poprvé přišla ve všední den s Dolejšem a podruhé jsme ji zaregistrovali v sobotu 22. září. Dorazila už bez Dolejše, ale se třemi komplici. Nevěděli jsme tehdy vůbec, že pracuje v TV Nova. Průvodkyně si ale všimla, že je na zámku v krátké době podruhé za sebou, a zatelefonovala mně," uvedl Zeman.
Jsou české památky dostatečně zabezpečené?
Dolejš byl bezpečnostním technikem v památkovém ústavu středních Čech, do nově vzniklé funkce bezpečnostního ředitele celého NPÚ se dostal v době působení ministra kultury Vítězslava Jandáka a ředitele NPÚ Tomáše Hájka. Tehdy ministr i vedení NPÚ tvrdilo, že české státní památky jsou nedostatečně zabezpečeny.
Po změnách v resortu nynější vedení NPÚ říká opak, vzhledem k finančním možnostem resortu jsou podle Jerieho památky zabezpečeny dostatečně. Vedle kombinací klasického zabezpečení uzamčením, mříží či fyzickou ostrahou funguje elektronická ostraha a také pojištění nemovitého i movitého majetku.
Dolejš kritizuje mimo jiné údajné plýtvání při zabezpečování památek či zmanipulovaná výběrová řízení na instalaci elektronické ostrahy v minulosti. Poukazuje přitom na údajné propojení firmy, která konkurzy vyhrávala, a ministerské úředníky. Ministerstvo to opakovaně popřelo.
Ilustrační foto: archiv
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.