Důchodkyně okradla důchodkyni

Domácí
24. 9. 2013 06:40
Krádeží mezi staršími lidmi stále přibývá (ilustrační foto).
Krádeží mezi staršími lidmi stále přibývá (ilustrační foto).

Kvůli asi třiceti tisícům ohrozila okradenou na životě. Řeč je o jedenašedesátileté ženě, která pětaosmdesátileté pacientce, s níž sdílela nemocniční pokoj, ukradla, co mohla. Tento scénář patří k posledním případům krádeže ze strany seniorů. Rok od roku jich přibývá.

Jedenašedesátiletá žena skončila na pokoji s pacientkou starší o dvacet čtyři let. Obě se léčily v pražské fakultní nemocnici. Jedna z nich na tom ale rozhodně nebyla zdravotně tak špatně. "Jedenašedesátiletá žena podala pacientce léky. A ta si je v domnění, že jde o lékařem předepsané léky, vzala. Když seniorka usnula, tak toho jedenašedesátiletá žena využila a sebrala jí z rukou zlaté prstýnky, z krku zlaté řetízky a z uší zlaté náušnice. Poté ještě sebrala mobilní telefon a hotovost. Celková škoda se vyšplhala ke třiceti tisícům korun," popsala případ Jana Rösslerová, mluvčí pražské policie.

Pouhý den po krádeži ale zlodějku policie dopadla. A to proto, že se do nemocnice vrátila pro svou zdravotnickou dokumentaci. Veškerý lup tak policistům vydala. "Když vyšetřovatel sděloval této ženě obvinění z trestného činu loupeže, tak se žena velmi podivovala nad tím, proč je tento skutek kvalifikován jako loupež a ne jako krádež. Policisté jí museli vysvětlit, že se tohoto skutku dopustila ve chvíli, kdy druhou ženu uvedla do stavu bezbrannosti, a proto se dopustila trestného činu loupeže a v případě odsouzení jí hrozí desetileté vězení," doplnila Rösslerová s tím, že žena může mít na svědomí mnohem více podobných skutků.

Krádeže v nemocnicích nejsou ničím zcela výjimečným. V Nemocnici Na Bulovce jich prý bývá asi deset za rok. Pacienti by si s sebou neměli brát žádné cennosti. "My k tomu přistupujeme tak, že avizujeme každému pacientovi, že pokud má cennosti, aby je schoval do trezoru. Pokud toho nevyužije, tak je to tak trošku jeho odpovědnost. Když už si pacient musí nějakou cennost z nějakého důvodu ponechat u sebe, tak sepisuje jakýsi seznam, aby bylo doložitelné, že to skutečně vlastnil," řekl tiskový mluvčí Bulovky Martin Šalek.

Krádeží a dalších trestných činů mají důchodci na kontě čím dál více. Zatímco v roce 2008 jich policie evidovala kolem dvou tisíc, loni už to byly skoro tři tisíce. Nemalé procento z nich tvoří kromě krádeží i podvody, zpronevěra, daňové úniky, úplatky.

"Někteří staří lidé se dostávají do velmi obtížné situace. A ta situace je horší oproti jiným skupinám v tom, že je nezměnitelná. Jestliže máte vyměřený určitý důchod a ten důchod vám nestačí, protože se zvýšil nájem, zvýšily se ceny potravin, zvýšily se ceny léků nebo prostě vydáváte za zdraví mnohem víc, tak co vám zbývá? Ti lidé jsou v pasti a z toho důvodu mají i nějaké zkratkovité jednání. Já se domnívám, že i tento důvod může vést lidi k tomu, že dělají něco, co by v jiných situacích neudělali," uzavřel Jan Lorman, ředitel Života 90.

Senioři jsou ale stále pouhým "střípkem" z celkové kriminality, na níž se podepisují hlavně mladší ročníky. Jen za loňský rok mají na kontě na sto dvanáct trestných činů.

Autor: Lenka RauerováFoto: Lucie Pařízková

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ