Strůjce miliardového podvodu odsouzený za vytunelovaní stavební společnosti H-System Petr Smetka požádal soud o podmínečné propuštění z výkonu dvanáctiletého trestu, který si odpykává ve věznici na Pankráci. "Žádost jsme dostali ve středu," sdělila on-line deníku TÝDEN.CZ mluvčí pro věci trestní Obvodního soudu pro Prahu 4 Libuše Jungová. Smetka se o to, dostat se na svobodu dříve, než si trest, pokouší již počtvrté.
"Spis byl předložen soudci a bude nařízeno veřejné zasedání, které bývá zpravidla do třiceti dnů od podání žádosti," upřesnila mluvčí Libuše Jungová.
Smetka si trest za poškozování věřitele, porušování povinnosti při správě cizího matetku a podvod, kterým připravil přes tisíc lidí o víc než 980 milionů korun, odpykává od roku 2006. O podmínečné propuštění může odsouzený k takto vysokému trestu požádat po uplynutí jeho dvou třetin. Smetka tohoto svého práva využil již třikrát. Úspěšný však nebyl.
První žádost, kterou podal v září 2010, obvodní soud zamítl. Smetka se sice mohl pochlubit excelentním hodnocením z věznice, avšak soudu se nepozdával jeho postoj k trestné činnosti: jednak ji bagatelizoval a k náhradě škody se stavěl laxně - byla mizivá. S druhou žádostí na obvodě uspěl. Předloni v září zde rozhodli o jeho podmínečném propuštění. Uložili mu sedmiletou podmínku s tím, že se musí pravidelně hlásit u probačního úředníka. V odchodu ze zamřížované cely na svobodu mu zabránil odvolací senát Městského soudu v Praze, který vyhověl stížnosti státního zastupitelství proti verdiktu o propuštění. Podle vyšší instance trest nesplnil svůj účel. Obdobná situace se opakovala loni v létě. Na obvodě jej v červnu nepravomocně propustili, ale senát městského soudu mu odchod na svobodu opět zařízl, jelikož "neuhradil škodu poškozeným, ani pro to neučinil žádné kroky".
Smetkova advokátka, která byla v době podání třetí žádosti velmi sdílná, nemá nyní od klienta zmocnění jeho případ jakkoli komentovat. "Pan inženýr si nepřeje se k této věci vyjadřovat ve sdělovacích prostředcích," sdělila on-line deníku TÝDEN.CZ
Loni v létě právnička poukazovala na skutečnost, že kdyby Smetku soudili dnes, tedy podle nového trestního zákoníku, tak by byl ohrožen sazbou v délce deseti let, nikoli vyšší, jak tomu bylo v předchozím zákoně. "Bohužel jeho jméno se stalo symbolem toho, co bylo špatné od 90. let. Do jisté míry si to odnesl za všechny, kteří odsouzeni nebyli," poznamenala tehdy obhájkyně. Advokátka též poukázala na to, že z prostředků, které má k dispozici - plat za práci ve věznici -, splácí škodu. Zbývalo mu prý jen stokorunové kapesné na měsíc. "Když bude na svobodě, tak si rozhodně vydělá víc a tím i poškození dostanou víc peněz." Smetka, jak loni v létě advokátka řekla, nemá žádný majetek, "vše mu zabavil insolvenční správce".
Do životů poškozených klientů H-Systemu nešťastně zasáhla loňská amnestie bývalého prezidenta Václava Klause, díky níž bylo zastaveno stíhání trojice bývalých manažerů stavební společnosti Jaroslava Vítka, Jaroslava Eliáše a Ladislava Tůmy. Do případu se vložil nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, který podal dovolání proti rozhodnutí Vrchního soudu v Praze, jímž bylo stíhání zmíněných třech mužů zastaveno. Úspěšný ale nebyl. Nejvyšší soud jeho dovolání loni v září odmítl, takže Smetkovi "kolegové" mohou již klidně spát, dle českého trestního práva již potrestáni nebudou.
H-Systém je neblahým symbolem podnikání z počátku 90. let minulého století. Firma slibovala levné bydlení, na což se jí podařilo nalákat stovky klientů, kteří masově podepisovali smlouvy o výstavbě a převodu bytů a domů v okolí Prahy. Společnosti H-Systém zaplatili v průměru milion, ale bydlení se nedočkali. Někteří na vlastní náklady domy dostavěli, ale stále nejsou jejich, takže pořád žijí ve strachu, že přijdou o střechu nad hlavou.
H-System v roce 1997 zkrachoval. Do té doby dokončil pouze 34 domů. Za pádem společnosti stál podle soudů zejména Smetka, který peníze klientů vyváděl do jiných svých firem.
Před soudem manažeři stanuli již v roce 2002. První tresty padly dva roky nato. Smetka si přísný verdikt - 12 let za mřížemi - vyslechl v roce 2006. Soud mu zároveň nařídil nahradit škodu. Jeho tři společníci - Vítek, Eliáš a Tůma - nejprve pražský městský soud poslal do vězení za podíl na miliardovém podvodu. Odvolací soud jim loni tresty snížil a uložil jim podmínky s odůvodněním, že jejich trestní řízení probíhá již dlouhou dobu.