Kanyza k soudu. Chtějí ho vyslechnout kvůli kauze kradené Toyen

Domácí
10. 9. 2012 16:05
Jan Kanyza je nejen herec, ale také výtvarník, v současnosti připravuje svou výstavu v zahraničí, proto se nemohl dostavit k pondělnímu soudu.
Jan Kanyza je nejen herec, ale také výtvarník, v současnosti připravuje svou výstavu v zahraničí, proto se nemohl dostavit k pondělnímu soudu.

V případu odcizeného obrazu malířky Toyen Severní krajina, který už dva roky projednává benešovský okresní soud, zbývá vyslechnout herce a výtvarníka Jana Kanyzu. Na jeho předvolání trvá obhajoba. Soudkyně Ivana Doubková v pondělí proto líčení odročila na 15. října. Tentýž den by měly zaznít závěrečné řeči a do několika dnů pak bude vyhlášen rozsudek.

Advokát Jiří Peške, jenž u soudu obhajuje posledního držitele díla Josefa Běhunčíka, tvrdí, že Kanyza jeho klienta navštěvoval a obraz u něj stejně jako jiní svědci viděl. Měl by tedy potvrdit, že Běhunčík dílo neskrýval, a vyjádřit se k tomu, zda obraz, který zajistila policie, a artefakt odcizený původním majitelům jsou totožné.

Obžalovaní poukazovali na možnost, že si Toyen pořizovala repliky děl, a v případu tedy mohou figurovat dva obrazy. Přední znalec díla Toyen Karel Srp to ale v minulosti u soudu nepotvrdil. "Kanyza jako malíř by měl vědět, na co se díval. Na jeho výslechu trvám," prohlásil Peške. Soudkyně umělce předvolala již na pondělí, nedostavil se však, protože připravuje výstavu v zahraničí a v natáčí dokument v Madridu.

Žalobkyně viní Běhunčíka a prostředníky Pavla Filipa a Patrika Šimona, kteří měli zajistit prodej obrazu, z pokusu o legalizaci výnosů z trestné činnosti. Původní majitelce Mladě Filípkové údajně nabízeli 1,8 milionu korun za vymazání z registru kradených děl. Hodnota obrazu je podle soudu minimálně pět milionů; znalci jeho prodejní cenu odhadli na osm až deset milionů. Obvinění, jimž hrozí až osmileté vězení, vinu odmítají.

Soudkyně v pondělí vyslechla dva bývalé příslušníky protikorupční policie, kteří vypracovali obvinění, a policistu z benešovského útvaru, jenž vedl vyšetřování na počátku případu. Obhájci se ho ptali, jak přišel na to, že jde v kauze o legalizaci výnosů z trestné činnosti. Odpověděl, že ho k tomu vedla logika trestního řádu.

Advokáti se dožadovali materiálů policie, které nejsou součástí spisu, soudkyně jim ale nevyhověla. Zamítla i jejich návrh, aby byla u soudu puštěna reportáž České televize o soše Neptuna odcizené z pražských Havlíčkových sadů, kvůli níž byl také veden spor o vlastnictví. Městská část Prahy 2 za sochu novému majiteli, jenž údajně nevěděl, že byla odcizena, zaplatila. "To je hodnocení novinářské. My se pohybujeme v rovině práva," uvedla Doubková k požadavku.

Naopak vyhověla požadavku Šimonova obhájce, aby si jeho klient mohl prohlédnout zabavený obraz, který je nyní v depozitáři. "Chceme vidět obraz, zejména jeho rám," uvedl právník. Podle soudkyně půjde o "logisticky náročnou akci", protože u toho musejí být pracovníci Národní galerie, ochranka a zástupci Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. Prohlídka by se ale měla stihnout do příštího jednání.

Doubková připomněla, že hlavní líčení se konalo i s dneškem už desetkrát a letos bylo několikrát přeloženo. Šimon se podle ní léčil kvůli depresím a nebyl schopen docházet k soudu. Nechala kvůli tomu i zpracovat posudky z oboru psychiatrie a soudního lékařství. Nyní zase uzavření případu oddálil Kanyzův dlouhodobější pobyt v zahraničí.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ