Městské státní zastupitelství v Praze tento týden vyhovělo návrhu policie a zastavilo stíhání všech osmi lidí podezřelých z únosu otce uprchlého kontroverzního podnikatele Radovana Krejčíře Lamberta. Jedním z obviněných byl i příbramský fotbalový boss Jaroslav Starka.
Syn uneseného Lamberta Krejčíře má v zastevní stíhání jasno. "Zprostili je ne pro, že to neudělali, ale proto, že neschopní lidé z policie a státního zastupitelství nezajistili a neshromáždili dostatek důkazů jim to prokázat," uvedl v reakci na dotaz on-line deníku TÝDEN.CZ Radovan Krejčíř. V komentáři z Jihoafrické republiky, kde momentálně s rodinou žije, pak ještě dodal: "Na každé prase se vaří voda."
Unesen byl, ale...
Podle mluvčí státního zastupitelství Štěpánky Zenklové je nepochybné, že byl Lambert Krejčíř unesen a následně kvůli tomu zřejmě i zemřel, nepodařilo se však prokázat, že by za tím stáli právě obvinění.Podnikatel Lambert Krejčíř zmizel na podzim 2002. Policie byla přesvědčena, že ho unesla skupina lidí, v níž byl také Starka. Krejčíř prý poté podle policie za přesně nezjištěných okolností zemřel - některá média uváděla, že v kufru auta na srdeční zástavu. Jeho tělo se nikdy nenašlo. Důvodem, proč se příbramský podnikatel chtěl Lamberta Krejčíře zbavit, byly údajně peníze - Starka mu dlužil 67 milionů korun.
"Státní zástupkyně Městského státního zastupitelství v Praze se po vyhodnocení všech zajištěných důkazů ztotožnila s návrhem policie na zastavení trestního stíhání všech osmi obviněných. K tomuto závěru dospěla z důvodu, že i přes jednoznačně prokázaný zištný motiv únosu poškozeného L. K. a fakt, že byl proti své vůli unesen a zbaven osobní svobody, což vedlo následně pravděpodobně k jeho smrti, se nepodařilo prokázat obviněným pro nedostatek usvědčujících důkazů, že pachateli byli právě oni," sdělila Zenklová.
Proti rozhodnutí mohou strany podat stížnost
Mluvčí dodala, že osm lidí čelilo obvinění z trestných činů zbavení osobní svobody a loupeže. "Vyšetřování probíhalo dlouhou dobu z objektivních důvodů. A to kvůli rozsahu dokazování, které probíhalo formou komplikované právní pomoci ze zahraničí," doplnila Zenklová.
Rozhodnutí o zastavení stíhání podle mluvčí není pravomocné, všech osm lidí i zástupce poškozeného si proti němu mohou podat stížnost. Pokud by usnesení nabylo právní moci, přezkoumalo by je, stejně jako ve všech případech rozhodnutí o zastavení stíhání, i Nejvyšší státní zastupitelství.
Podle dřívějších informací deníku Právo již úřady vrátily všem stíhaným mužům miliony korun, které před čtyřmi roky zaplatili jako kauci, aby nemuseli setrvat ve vazbě.
Rozpuštěn v kyselině
Ohledně zmizení svého otce vypovídal loni v březnu v Johannesburgu také Krejčíř, který v Jihoafrické republice žije od roku 2007. Uprchlý podnikatel serveru Týden.cz řekl, že byl Lambert Krejčíř rozpuštěn v kyselině. Nevyloučil účast Starky na zmizení jeho otce, podíl na něm však podle jeho slov mohly mít i vládní síly, jejichž motivem byly prý mimo jiné směnky pro bývalého premiéra a předsedu ČSSD Stanislava Grosse.
Radovan Krejčíř utekl policii při domovní prohlídce ve vile v Černošicích roce 2005. Jeho manželka pak i se synem odcestovala na zahraniční dovolenou, v Dubaji se setkali a odletěli na Seychelské ostrovy. O dva roky později byl Krejčíř zadržen v JAR. Česko usiluje o jeho vydání - je zde stíhán za majetkové a násilné trestné činy. V JAR je pak podezřelý z pojistného podvodu.