Pražská policie loni řešila 50 726 trestných činů, což bylo o desetinu méně než v roce 2016. Kriminalita v hlavním městě byla nejnižší od roku 1991. Policie podobně jako v předchozích letech objasnila čtvrtinu trestných činů, tradičně převažovaly kapesní krádeže. Vražd se v metropoli stalo 22, tedy o dvě víc než předloni.
Kriminalita v hlavním městě klesá od roku 2002. Výjimkou byl rok 2013, kdy však sehrála zásadní roli amnestie bývalého prezidenta Václava Klause. Nejvíc trestných činů se tradičně stalo v centru Prahy, nejméně naopak v okrajových částech metropole.
Lehce přes polovinu všech loňských trestných činů v hlavním městě činily krádeže. Praha je specifická zejména kapesními krádežemi, které tvořily 14,5 procenta z celkové kriminality v metropoli a zároveň přes 64,5 procenta kapesních krádeží v celé zemi. Podle náměstka ředitele pražské policie Ivana Smékala je podobná situace kolem kapesních krádeží také v ostatních evropských metropolích.
Kapsáři měli loni v hlavním městě na svědomí 7313 krádeží, což byl meziroční nárůst o 20 případů. "Je to jediný druh kriminality, u které nezaznamenáváme dlouhodobý pokles," poznamenal Smékal. Pražští policisté loni objasnili 220 kapesních krádeží, což představuje tři procenta. "Je to jedna z nejvyšších objasněností za poslední roky," podotkl Smékal. Pachatelé i okradení většinou bývají cizinci, což je podle Smékala problém pro zlepšení objasněnosti případů. Často totiž několik dní po činu už nejsou v Česku a policie musí spolupracovat s dalšími státy, což trvá déle.
Z loňských vražd zatím policisté nevyřešili jednu - případ nálezu dvou mrtvých těl v bytě v Praze 5. Kriminalisté jsou podle Smékala přesvědčeni, že šlo o vraždu a následnou sebevraždu, což musí potvrdit expertizy. Předpokládá proto, že i tento případ brzy bude patřit mezi objasněné.