Šance na spravedlnost
Matka týrající dítě může znovu skončit za mřížemi
05.12.2014 05:30 Původní zpráva
Matka, která byla nepravomocně odsouzená na deset let za vážné a trvalé poškození mozku své dcery, ale nakonec skončila na svobodě, by mohla znovu skončit za mřížemi. Městské státní zastupitelství hodlá do konce příštího týdne podat podnět k podání dovolání k nejvyššímu soudu.
Je to tragický případ týrání dítěte, u něhož se zdá být na první pohled jasné, kdo je obětí a kdo viníkem. Dokonce i podle Městského soudu v Praze: matka letos v dubnu své dceři způsobila krvácení do mozku, takže skoro nevidí. Koncem září uložil matce soud vysoký trest odnětí svobody, a navíc přiložil čtyřmilionové odškodnění pro trvale poškozené dítě.
Jenže i tak po rozhodnutí odvolacího vrchního soudu byla z vazby propuštěná. Proč? Matka malého dítěte stanula před pražským městským soudem se dvěma žalobami: za těžké ublížení na zdraví a za dlouhodobé týrání. Soudce ji ovšem uznal vinnou pouze z prvního činu - z těžkého ublížení na zdraví. Z toho druhého ji naopak obvinění zprostil, protože se dlouhodobé týrání nepodařilo prokázat.
Jenže Vrchní soud v Praze dospěl k závěru, že oba skutky byly totožné, a proto musel zrušit rozsudek, podle něhož byla žena odsouzená. Podle něj nastala takzvaná překážka věci pravomocně rozhodnuté, a vrchní soud proto trestní řízení musel zastavit. Proti zprošťující části rozsudku se totiž nikdo - státní zástupkyně ani obviněná - neodvolal, a tak nabyl právní moci. Proti odsuzující části verdiktu se odvolala jen obviněná.
"Nelze o jednom skutku rozhodnout dvěma různými rozhodnutími, tedy uznáním viny a zároveň zproštěním," řekl mluvčí vrchního soudu Jan Fořt televizi BARRANDOV, která se začala případem podrobně věnovat poté, co se na ni obrátil otec postižené dívky.
Mluvčí městského soudu Markéta Puci ovšem tvrdí, že jde o rozdílný právní názor dvou soudů. A trvá na svém výkladu, že nešlo o totožné skutky. To by nastalo jen v případě, kdyby k úmyslnému způsobení těžké újmy na zdraví vedlo dlouhodobé týrání, což se neprokázalo.
Stejný názor má i pražské státní zastupitelství, které už dostalo písemné vyhotovení rozhodnutí vrchního soudu. "Státní zástupkyně po jeho vyhodnocení dospěla k závěru, že se neztotožňuje s právním názorem Vrchního soudu v Praze," řekla TÝDNU mluvčí městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová. Dodala, že zastupitelství už pracuje na podnětu k dovolání k nejvyššímu soudu.
"Nejpozději do konce příštího týdne podáme podnět k podání dovolání nejvyšším státním zástupcem, který se v současné době zpracovává," konstatovala Zenklová.
Výjimečný případ prověřuje také ministerstvo spravedlnosti a nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Ten se domnívá, že chyba mohla vzniknout už při nesprávné kvalifikaci městským státním zastupitelstvím.
Matka podle obžaloby fyzicky napadla svou tehdy sedmiměsíční dceru v dubnu a způsobila jí krvácení do mozku. Záchranáře zavolal až druhý den otec, kterému nehybnou a nereagující holčičku předala žena k hlídání. Podle lékařů nemluvně dělila od smrti asi hodina. Následky si však dívka ponese celý život. V současnosti téměř nevidí, má epileptické záchvaty a poruchy motoriky. Matka od počátku tvrdí, že jí holčička pouze upadla na zem, tuto verzi však vyvrátil soudní znalec.
Propuštěná žena, která pochází z Ukrajiny, už v minulosti dostala podmínku za to, že zlámala své druhé dceři pánev. Obě své dcery má s manželem, kterého poznala při návštěvě ve vězení. Před tím měla vztah s jeho otcem. S manželem se v minulosti rozvedla, pak si ho však znovu vzala. Po porodu se od něj odstěhovala a začala žít sama s mladší dcerou.
Soudce městského soudu označil její úmyslné těžké zranění malé holčičky za "velmi otřesný kriminální čin, navíc spáchaný citově oploštělou matkou".
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.