V den, kdy Jiří Paroubek oznámil svůj odchod z ČSSD a založení nové levicové strany, se nejsilnější opoziční strana dozvěděla ještě jednu nemilou zprávu: podle průzkumu agentury Factum Invenio se lehce snížil její náskok před druhou ODS. ČSSD by volby do sněmovny vyhrála se ziskem 27,3 procenta, druhá ODS by podle Factum Invenio získala 20 procent. Levice si i tak udržuje jasnou většinu.
Do sněmovny by se podle průzkumu Factum Invenio dostalo pět stran. Zelení jsou se 4,9 procenta hlasů těsně pod hranicí zvolení. Naopak nad potřebnými pěti procenty jsou stále lidovci. Věci veřejné by se do sněmovny nedostaly.
Od posledního průzkumu v září si ODS mírně polepšila a jelikož sociální demokraté spadli o dvě procenta, rozdíl mezi oběma vedoucími stranami se snížil.
Na 16 procentech stále zůstávají třetí komunisté, čtvrtá TOP 09 by dostala 12,5 procenta a lidovci šest procent halasů. Posiluje Strana zelených, nynějších 4,9 procenta by na zvolení jen těsně nestačilo. Mírně vzrostly preference VV, ale ani se 3,6 procenty by se do sněmovny nedostaly.
Z výzkumu vyplývá, že současná vládní koalice by neměla potřebnou většinu. Pravicové strany ODS a TOP 09 by dohromady získaly 79 mandátů, s případnou podporou KDU-ČSL také nedostatečných 89 mandátů. Pravo-středovou spolupráci by nakonec případně mohla zachránit Strana zelených, pokud by se ji podařilo pětiprocentní hranici překročit. Levicové strany ČSSD a KSČM by se 111 mandáty nadpoloviční většinu získaly s přehledem.
Podle odhadu rozdělení mandátů by sociální demokraté měli ve sněmovně 72 křesel, ODS 49, KSČM 39, TOP 09 třicet a lidovci deset křesel. Od zářijového průzkumu tak o dvě křesla oslabili lidovci, po jednou získala ODS a komunisté.
Řádné volby do sněmovny by se měly uskutečnit za více než dva roky. Vládní strany tvrdí, že propad jejich popularity v polovině volebního období je přirozeným důsledkem nepopulárních reformních kroků, které připravují. Opozice naopak argumentuje tím, že vláda kvůli slábnoucí oblibě u občanů ztrácí mandát k vedení země.