Na nedaněném lihu mohla lihová mafie vydělat až tři miliardy

Domácí
17. 1. 2014 11:18
Martin Kalaj, obviněný v kauze nezdaněného lihu, byl poslán do vazby.
Martin Kalaj, obviněný v kauze nezdaněného lihu, byl poslán do vazby.

Takzvaná lihová mafie mohla na nezdaněném lihu ošidit stát nejméně o tři miliardy korun. Její údajný šéf Radek Březina z vazební cely policistovi nabídl desetimilionový úplatek a snažil se ovlivňovat svědky. Podplatit však chtěl také státního zástupce i soudce. Novinářům to v pátek po úterním zatčení 15 lidí řekli policisté a žalobci z Vrchního státního zastupitelství (VSZ) v Olomouci.

Na rozkrývání nelegálního trhu s alkoholem se policisté zaměřili po předloňském vypuknutí tzv. metanolové aféry. Během několika akcí, z nichž poslední byla ta z tohoto týdne, zabavili policisté přes dva miliony litrů nezdaněného lihu, při jehož prodeji by stát tratil na daních přes 650 milionů korun.

Podle žalobce Petra Šeredy ale z výpovědí obviněných i svědků vyplývá, že skupina krátila daň v mnohem větším rozsahu. Není tak vyloučeno, že budou obviněni i další lidé. "V současné době podle orientačních propočtů činí úplně ta minimální částka, o kterou mohl být stát ošizen, více než tři miliardy korun," uvedl Šereda. "Podařilo se nám dostat na vrchol lihové mafie," podotkl Pavel Komár z VSZ. Mezi obviněnými jsou podle něho jak špičky mafie, tak řadoví "vykonavatelé".

"Skupina pachatelů, která páchala tuto trestnou činnost, byla velice sofistikovaná, hierarchicky uzpůsobená a uspořádaná, skutečně naplňovala všechny znaky organizované zločinecké skupiny a lze ji bez jakéhokoli váhání označit za mafii," prohlásil Komár.

Podle šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Roberta Šlachty Březina navíc neváhal při svých aktivitách použít i "nejhrubší násilí". "Hlavní organizátor trestné činnosti neměl problém sáhnout i k tomu nejhrubšímu násilí, k vyhrožování, úplatkům, tedy k tomu, aby byl schopen si tu skupinu řídit a podřídit," vysvětlil Šlachta. Jeho filozofii prý bylo to, že každý se dá koupit, záleží pouze na ceně. "Jsem rád, že u našeho detektiva se mu to nepovedlo," dodal šéf ÚOOZ.

Do vazby se po úterním zásahu dostala například Březinova žena Stanislava, jednatel Likérky Drak Pavel Čaniga, bývalý šéf společnosti Morávia-Chem Radovan Dalajka, jednatel Morávia-Chem Radek Menšík, Ivan Kovařík a další dva Březinovi spolupracovníci. U všech prý existuje obava, že by ovlivňovali svědky, u většiny i hrozba útěku. Mezi stíhanými je kromě zlínského podnikatele Radka Březiny také jeho bratr Tomáš.

Radek Březina je ve vazbě již delší dobu. Čeká tam na soud, před nímž bude společně s dalšími lidmi čelit obžalobě za víc než půlmiliardový daňový únik při prodeji lihu, jehož skryté zásoby policie našla předloni.

Ve snaze podplácet a jinak manipulovat s trestním řízení se prý Březina neomezil jen na policistu. "Byla zde i snaha nějakým způsobem ovlivnit a podplatit státního zástupce, případně i soudce, kteří rozhodovali o vazbě pro bratra 'hlavy' té skupiny, o bratra pana Radka Březiny," uvedl v pátek Komár. Žalobci a soudci prý Březina nabídl pouhou desetinu částky, kterou chtěl uplatit policistu.

Podle Komára Březina také úkoloval prostřednictvím advokátů svého příbuzného, aby zajistil ovlivnění svědků. Dokonce byla vytvořena skupina pomocníků, která měla svědky tipovat. "Mělo být nejenom ovlivněno trestní řízení v jeho prospěch, ale pachatelé se snažili i majetek, který nelegálně získali, vyvést z dosahu orgánů činných v trestním řízení," dodal Komár.

Všichni členové skupiny jsou obviněni z účasti na organizované zločinecké skupině, za což jim hrozí až desetileté vězení. Sedm lidí je stíháno pro krácení daně, Radek Březina pak je viněn také z podplacení a přípravy zneužití pravomoci úřední osoby, za které mu hrozí až 16 let za mřížemi.

Podle Šlachty se také potvrdilo, že firmy Morávia-Chem, Energoinvestment, Likérka drak, Verdana a Biotech byly vzájemně provázané a ve skutečnosti byly využívány Březinou i dalšími lidmi.

Na úterním zatýkání se podílely více než čtyři stovky policistů, kteří provedli přes stovku domovních prohlídek. Při nich bylo zajištěno několik milionů korun.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Peřina Luděk.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ