Krajský soud v Liberci uznal Karla Rajnohu vinným z toho, že v roce 2003 podvedl 581 lidí. Podle obžaloby je s německým komplicem nalákal na výnosné zaměstnání na ropných plošinách v Jižní Americe, ale nikdo neodjel. Soud Rajnohu potrestal třemi lety vězení, většinu trestu si však již odpykal. Jde totiž o souhrnný trest, 18 měsíců byl už ve vězení za jinou trestnou činnost a několik měsíců byl ve vazbě. Státu by mělo propadnout přes 1.1 milionu korun v hotovosti, které zajistila policie. Nároky poškozených se soud nezabýval, neboť se k řízení nepřipojili přes zmocněnce.
Škoda je zhruba 5.6 milionu korun. Sedmapadesátiletému muži hrozilo až deset let vězení. Rozhodnutí není pravomocné, státní zástupce si ponechal lhůtu ohledně výše trestu. Navrhoval potrestání kolem spodní hranice trestní sazby, která je pět let. Rajnoha se odvolání na místě vzdal, i když vinu odmítá. Sám se považuje za podvedeného. "Mám k rozsudku výhrady, ale přijímám ho," uvedl.
Podle obžaloby se podvody staly od jara do podzimu 2003. Většina oklamaných se o venezuelské šanci dozvěděla z inzerátů. Lákadlem byl pro ně plat 2500 eur (tehdy zhruba 78 tisíc korun). Pracovní smlouvy podepisovali v kanceláři firmy Cotry Contimex v Liberci-Vratislavicích. Uchazeči o práci na ropných plošinách platili většinou zálohu 10 tisíc korun. Peníze prý byly určeny na nákup letenky a vyřízení víza.
V případu byl původně obžalován také Němec Harald Petr Roth vystupující i pod jménem Gerhard Heiko Müller. Jeho trestní stíhání bylo na základě amnestie bývalého prezidenta Václava Klause zastaveno. Na Rajnohu se amnestie nevztahovala, protože část řízení byla proti němu vedena jako proti uprchlému. Roth i Rajnoha tvrdili, že si je najal jakýsi doktor Schmidt z německé společnosti Veruna, aby pomohli zprostředkovat nábor zaměstnanců.
Podle spisu však byl Schmidt fiktivní postava. Rajnoha tvrdí, že byl sám oklamán. "Měl jsem si ho více proklepnout, ale působil přesvědčivě. Co jsem zajistit měl, jsem zajistil. Byl jsem jen zprostředkovatel," hájil se v pondělí u soudu.
Názor senátu
Podle senátu Rajnoha musel o podvodech vědět. Soudkyně Eva Drahotová při zdůvodnění upozornila třeba na případ, kdy varoval svého známého, aby smlouvu nepodepsal. Rajnoha se také účastnil převodu firmy Veruna na bílé koně a později na muže s falešnými českými doklady. Trest pod spodní hranicí trestní sazby mu soud uložil s ohledem na délku řízení, jež trvalo skoro 13 let. Trestní stíhání v jeho kauze začínalo nadvakrát. Poprvé už v roce 2003, usnesení však o několik let později kvůli formálním nedostatkům soud zrušil. Znovu byl Rajnoha stíhán od roku 2010.