Policie obvinila z vraždy seniora z Dobětic někoho jiného než dosud podezřelého Jaroslava Šípka, který obvinění od začátku odmítal. Nově obviněným je jednačtyřicetiletý muž z Ústí nad Labem, který se k činu přiznal. Policisté prověřují, zda se oba muži neznají. Kvůli vraždě, kterou měl maskovat výbuch, už Šípek několikrát stanul před soudem.
Dosavadní podezřelý byl propuštěn z vazby. "Z vyšetřovací vazby byl propuštěn devětatřicetiletý muž obviněný z vraždy čtyřiašedesátiletého muže z Dobětic, ke které došlo v únoru roku 2013," uvedla krajská policejní mluvčí Veronika Hyšplerová.
V době Šípkova obvinění podle ní veškeré shromážděné informace a nepřímé důkazy vedly kriminalisty k tomuto muži. Podle žalobce Šípek 32 bodnými ranami zabil na ústeckém sídlišti Dobětice otce své bývalé partnerky. Motivem vraždy měla být podle kriminalistů msta. Žena si totiž našla jiného přítele a od Šípka se chtěla odstěhovat i s dětmi. Šípek byl na základě nepřímých důkazů obviněn, poslán do vazby a obžalován z vraždy a obecného ohrožení, když se měl snažit vraždu maskovat výbuchem plynu v bytě sedmipatrového panelového domu. Šípek dokonce stanul před Krajským soudem v Ústí nad Labem, rozsudek však nepadl.
Šípek obvinění od začátku odmítal. "Já jsem to neudělal, neměl jsem k tomu důvod, neměl jsem s ním žádné spory," řekl Šípek u soudu. Obžaloba se opírala mimo jiné o Šípkovy pachové stopy nalezené v bytě zavražděného. Na vypínačích plynového sporáku ani na hadru, kterým vrah podle obžaloby ucpal digestoř, se podle výsledků genetického zkoumání Šípkova DNA nenašla. Nalezena nebyla ani vražedná zbraň.
"Kriminalisté se tímto případem nadále zabývali. V průběhu šetření byly zjištěny další skutečnosti, které je dovedly k jednačtyřicetiletému muži z Ústí nad Labem, který byl zadržen a pod tíhou předložených důkazů se k této vraždě přiznal," uvedla Hyšplerová.
Policejní vyšetřovatel podezřelého obvinil z trestného činu vraždy a obecného ohrožení ve stadiu pokusu, za což mu hrozí až dvacet let vězení. Soud ho poslal do vazby.
Případy, kdy se ve vazbě ocitne nepravý člověk, jsou v Česku poměrně běžné, jenom žádostí kvůli nezákonnému trestnímu stíhání, které zahrnuje i nezákonný pobyt ve vazbě, eviduje ministerstvo spravedlnosti každoročně několik stovek až tisíc. Známé jsou i případy odsouzení nevinných lidí. Z poslední doby je to především kauza Jana Šafránka z Hlinska, kterého soudy poslaly do vězení za znásilnění šestnáctileté dívky, přestože byl ve spise důkaz o tom, že nemohl být pachatelem. Šafránek od soudu dostal za znásilnění a vydírání roční trest. Později se však kriminalistům podařilo najít skutečného viníka.
Šafránek byl v obnoveném řízení osvobozen, trestní stíhání trvalo osmnáct let. Loni v únoru rozhodl soud, že ministerstvo spravedlnosti má Šafránkovi vyplatit odškodnění 4,88 milionu korun.