Těla v sudech
Orlické mordy upomínají na celou éru divokého kapitalismu
18.07.2015 18:00 Původní zpráva
Dvacáté výročí nalezení prvního sudu s obětí takzvaných orlických vrahů upomíná i na celou divokou éru raných devadesátých let. Nástup demokracie po sametové revoluci z roku 1989 totiž začal Klondikem. Tedy divokou privatizací i vražděním.
"Vole, tady se rozdávají majetky na tisíc let," radoval se na prahu devadesátých let Petr Čermák, místopředseda Občanskodemokratické strany (ODS). Někdo tehdy začal privatizovat, jiní se pustili do vraždění. Hlavně události z prvé půle devadesátých let se totiž současným třicátníkům mohou jevit jako zprávy z jiné planety. Náměstí ve všech větších městech třeba ovládali albánští skořápkáři, kteří i vybírali výpalné od živnostníků za takzvanou ochranu. Frézaři a zedníci se transformovali na mafiány, z ředitelů státních podniků a dobře informovaných politiků se stávali první oligarchové a ledaskdo měl na zahradě i cisternu s lehkými topnými oleji.
Němým svědkem téhle éry je Žďákovský most, skvostná konstrukce klenoucí se přes Orlickou přehradu na Vltavě. Právě z tohoto mostu takzvaní orličtí vrazi od dubna 1991 vrhali do čtyřicetimetrových hlubin přehradní nádrže svoje oběti. Zabalené v drátěném pletivu, častěji ale v sudu s louhem. Toho času je ale most uzavřen a v rekonstrukci, stavební dozor tu zrovna vykonává Vladislav Hrdoušek (79), stavař a vysokoškolský docent z pražského ČVUT. "Hned po revoluci jsme to přehnali se všeobecným uvolněním a mírou svobody, kterou zneužili darebáci," uvažuje Hrdoušek.
Praktiky orlických vrahů byly odhaleny právě před dvaceti lety, když potápěči v půli července 1995 vytáhli z přehrady sud s první mrtvolou. Před veřejností ale policie o nálezu ještě dlouho mluvila v náznacích a třeba pražský policejní ředitel Miroslav Borník v průběhu srpna 1995 jen stále opakoval: "Totožnost oběti se dosud nepodařilo určit."
* Jak vzpomínají na nálezy obětí obyvatelé obce Orlík nad Vltavou, z níž se na Žďákovský most najíždí?
* Co říkají o orlických vrazích Karlu Kopáčovi a Vladimíru Kunovi jejich někdejší sousedé z Rudné u Prahy?
* Kdo z orlických vrahů už byl propuštěn z vězení?
Odpovědi nejen na tyto otázky si najdete v novém vydání časopisu TÝDEN, které vychází v pondělí 20. července 2015.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.