U Častonína na Pelhřimovsku našli lidé v březnu pět uhynulých kání lesních. Podle výsledků pitvy byli tito ohrožení dravci otráveni, uhynuli pravděpodobně po pozření otrávené návnady. Inspektoři České inspekce životního prostředí podali trestní oznámení na neznámého pachatele. Podle policie však nebylo zjištěno, že by byl spáchán trestný čin. "Proto jsme vyšetřování této záležitosti ukončili," uvedla policejní mluvčí Stanislava Miláčková bez dalších podrobností.
Pitvu uhynulých ptáků a chemické analýzy obsahu jejich vnitřností provedl Státní veterinární ústav v Jihlavě. "K otravě zřejmě došlo zatím neznámým přípravkem, pravděpodobně pesticidem nebo herbicidem," uvedl ředitel ČIŽP Erik Geuss. Úhynem kání podle něj mohlo dojít k několika trestným činům. "Ať už se jedná například o týrání zvířat, pytláctví nebo neoprávněného nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami," řekl.
Laboratoř nezjistila přesně, jakou látkou byli dravci otráveni. Jed karbofuran, který bývá nejčastější prokázanou příčinou otrav volně žijících zvířat, tentokrát nalezen nebyl.
Dravec káně lesní patří mezi druhy ohrožené vyhynutím nebo vyhubením. Podle zákona o myslivosti patří mezi druhy zvěře, jejichž lov je zakázán mezinárodními smlouvami.
Přesné informace o rozsahu nelegálního zabíjení vybraných druhů volně žijících zvířat lze podle inspekce pouze odhadovat, protože převážná část uhynulých jedinců zřejmě nebyla nalezena. V roce 2016 se v Česku podařilo prokázat 34 otrav dravců, včetně druhů silně a kriticky ohrožených. Byl to největší počet od roku 2000. Loni byly prokázány dvě otravy, šlo o káně a krkavce.