Praní špinavých peněz nabírá na síle, ročně protečou miliardy

Domácí
22. 5. 2018 17:50
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

České banky v posledních letech zaznamenávají razantní nárůst podezřelých účtů kvůli praní špinavých peněz. Skrze takzvaná průtoková neboli tranzitní konta projdou každým rokem miliardy korun. Exkluzivně o tom informoval o tom server iRozhlas.cz.

"Počet oznámení ze strany bankovního sektoru narůstá a od nich se odvíjí i nárůst počtu trestních oznámení s tímto podtextem. Transferové prostředky celkově zcela jistě dosahují miliardových částek," prozradil v rozhovoru pro Radiožurnál šéf finančně analytického úřadu ministerstva financí (FAÚ) Libor Kazda.

Tranzitní účty jsou přitom v Česku docela novinkou. Kupříkladu Česká spořitelna jejich zvýšené množství zaznamenala teprve před třemi lety. Komerční banka pak iRozhlasu potvrdila, že si vyhrazuje právo tyto podezřelé účty rušit.

Podle mluvčího České spořitelny stojí za účty nejčastěji osoby z bývalého Sovětského svazu. "Tyto účty byly obvykle zřizovány občany nebo firmami z EU ovládanými osobami ze zemí bývalého Sovětského svazu, u nichž neexistovaly žádné obchodní ani jiné vazby k České republice," uvedl Filip Hrubý.

Podvodníci k získání špinavých peněz často využívají jednoduché léčky v podobě falešných e-mailů. "Pachatel nejprve na internetu zjistí veřejně dostupné informace o společnosti. Následně e-mailem osloví například finančního ředitele, jehož e-mail je také veřejně dostupný. Pachatel pak v komunikaci vystupuje jménem ředitele firmy a požaduje provedení platby často v řádu desítek tisíc eur," vysvětlila mluvčí Policejního prezidia Ivana Nguyenová.

Konkrétní případ

Radiožurnál zmapoval začátkem roku 2016 okolnosti kolem založených účtů v České spořitelně podnikatelem z Ázerbájdžánu s iniciálami V. K. Na pobočce u pražského letiště si zřídil několik firemních účtů a poté zmizel. Jak píše iRozhlas, podle policejních záznamů neměl ani žádné povolení k pobytu na území Česka.

O dva měsíce později mu na oněch účtech přistály dva miliony dolarů (asi 40 milionů korun), které byly okamžitě předvedeny jinam do zahraničí. Banky v USA zjistily, že jde o peníze z podvodů, nicméně jejich žádost o storno přišla do Česka už pozdě. Peníze byly z konta pryč.

Spořitelna následně zrušila všechna konta, která si Ázerbájdžánec jménem firmy Mablestine sídlící ve Skotsku založil. Podle zákona se pak obrátila na FAÚ a ten vše předal policii. Konkrétního viníka se ovšem dopátrat nepodařilo. "Její (firemní) vlastnická struktura je netransparentní a není znám skutečný vlastník společnosti," stálo ve vyšetřovacích materiálech.

Později se zjistilo, že podvod souvisel s velkou kauzou, jež vypukla minulý rok, kdy došlo k mezinárodnímu odhalení praní špinavých peněz z okolí vládnoucích elit Ázerbájdžánu. Celý případ dostal název Ázerbájdžánská pračka. Šlo o systém čtyř skotských firem, skrze něž protekly skoro tři miliardy eur (asi 75 miliard korun). Ukázalo se, že některé z účtů, kam proudily peníze, byly tytéž, co byly zřízeny na pražské pobočce spořitelny.

Autor: -aka- Foto: , ČTK/Fotobanka ČTK/Štěrba Martin

Další čtení

Mendelova univerzita v Brně má zařízení na zpracování gastroodpadu z menzy

Domácí
3. 4. 2025

Klub českých turistů vyzývá k dodržování pravidel, která brání přenosu slintavky

Domácí
3. 4. 2025

Česko z obav před slintavkou omezí veškerou nákladní dopravu ze Slovenska

Domácí
3. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ