Pohled soudce
Případ objasněné staré vraždy v Praze může skončit fiaskem
06.01.2014 17:27 Původní zpráva
Jsou to dva měsíce, co se policie pochlubila nebývalým úspěchem. Speciální tým Tempus, který vznikl loni v březnu na policejním prezidiu a který se specializuje na vyšetřování dlouhodobě neobjasněných závažných případů, ohlásil první výsledek. Krátce před promlčením činu vyšetřovatelé obvinili čtyři muže, kteří se měli podílet na téměř dvacet let staré vraždě v Hadovité ulici v Praze. Soudce však odmítl vzít obviněné do vazby. Zdůvodnil to například tím, že shromážděné důkazy považuje za slabé. Vražda by také podle něj mohla být už několik let promlčená. Případ proto vůbec nemusí skončit obžalobou nebo potrestáním pachatelů. Informovala o tom televize Barrandov.
Byla to zpráva, která se v polovině listopadu objevila snad ve všech médiích. "Kriminalistům ze speciálního týmu Tempus se podařilo zjistit důležité poznatky a následně zatknout osoby, které se měly podílet na vraždě J.V. a to měsíc před jejím promlčením," oznamovalo v tiskové zprávě policejní prezidium. Zavražděným mužem je pražský podnikatel Jiří Vrba, který bydlel v Hadovité ulici v Praze-Michli. Podle dostupných informací se živil vymáháním dluhů, někteří pamětníci z řad sousedů dokonce neváhají údajného majitele černého pásku v karate označit za mafiána a pasáka. V neděli 21. listopadu 1993 odpoledne ho někdo před domem rozstřílel v jeho osobním autě.
"Kriminalisté zatkli čtyři muže ve věku 48 až 53 let, kteří se na vraždě různou formou podíleli. Jeden ze čtveřice ji naplánoval, další objednal a zaplatil dvěma mužům, kteří poškozeného usmrtili," upřesnila mluvčí policejního prezidia Vlasta Suchánková. Policisté pozatýkali všechny údajné pachatele 29. října loňského roku a požádali soud, aby je poslal do vazby. Soudce Obvodního soudu pro Prahu 4 Josef Mana ale udělal pravý opak - obviněné pustil na svobodu.
TV Barrandov teď získala jeho vyjádření, kterým zdůvodňuje, proč vazbu na čtveřici mužů neuvalil. "Podezření je v podstatě opíráno o výpověď utajeného svědka, který téměř po dvaceti letech popsal okolnosti vraždy. Soud má za to, že tato výpověď nemůže založit natolik silné důvodné podezření, aby bylo možné obviněné důvodně podezírat ze spáchaného trestného činu," napsal k případu soudce.
Upozornil také na to, že není jasné, proč se svědek najednou po dvaceti letech rozmluvil. "Jeho výpověď zůstala zcela osamocená, nepodpořená dalšími důkazy. Zjištění k obviněným uváděná ve spisu mají spekulativní charakter," píše se v odůvodnění.
Podle soudce není zřejmé ani to, proč kriminalisté kvalifikovali skutek jako vraždu, při které mělo jít o majetkový prospěch, zakrytí jiného trestného činu nebo zvlášť zavrženíhodnou pohnutku. U takové vraždy hrozí přísnější trest a platí pro ni delší promlčecí doba - právě zmíněných dvacet let. "Jednání pachatelů je popsáno jako prostá vražda. Tato skutečnost má význam z hlediska uplatněné námitky promlčení, kdy na takový trestný čin dopadá promlčecí doba 12 let," napsal policistům soudce. Aby mohl soud v takovém případě pachatele potrestat, museli by policisté vraždu objasnit už na podzim roku 2005 a ne až loni.
Podle týmu Tempus si měl vraždu v roce 1993 objednat Oskar B., který předal prostředníkovi Janovi M. peníze, střelnou zbraň, výbušninu a fotografii Jiřího Vrby. Oslovený prostředník pak na likvidaci podnikatele najal dva muže - Stanislava P. a Josefa S., kterým předal zbraně - samopaly vzor "Škorpion", Vrbovu fotku a každému dal jako odměnu sto tisíc korun. Oba pak v neděli 21. listopadu čekali v mercedesu před domem, kde podnikatel bydlel. Když muž vyšel ven a nastoupil do svého auta, Stanislav P. ho podle policistů dávkou ze samopalu zastřelil. Josef S. spolupachatele stejnou zbraní jistil. Všichni čtyři obvinění ale účast na vraždě odmítají.
Když soudce žádost státního zástupce o uvalení vazby zamítal, přihlédl i k dalším skutečnostem. Obvinění jsou podle něj pevně vázáni k České republice a útěk do ciziny nehrozí. Údajný vykonavatel popravy - Stanislav P. je na tom navíc zdravotně špatně. "Soud poukazuje na výrazný zdravotní handicap obviněného, který je po prodělané mrtvici, velmi špatně chodí," zdůraznil soudce.
Jeho údajný komplic - Josef S. má sice za manželku Američanku, ale ze Spojených států se před časem vrátil do České republiky. "Těžko lze předpokládat jeho útěk, když se dobrovolně vystěhoval z USA, má zde ženu i dceru, veškerý majetek v USA měl prodat a nemá tam již žádné zázemí," napsal soudce do odůvodnění.
Podle jeho názoru také policie nijak konkrétně nedoložila, proč si myslí, že by obvinění mohli ovlivňovat případné svědky. Tým Tempus se zatím nevzdává. "Vyšetřování nadále probíhá," potvrzuje mluvčí policejního prezidia Vlasta Suchánková. Za stávající důkazní situace totiž není příliš pravděpodobné, že by případná obžaloba mohla mít u soudu úspěch.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.