Za oběť podvodu se ve středu u Krajského soudu v Brně označil Jaroslav Vlček, který je přitom spolu se Zdeňkem Svobodou a Martinem Dupalem sám obžalovaný z podvodů se solární elektrárnou v Držovicích u Prostějova. Jde o opakované řízení, olomoucký vrchní soud mužům pravomocně potvrdil uložený trest, Nejvyšší soud ale část rozsudku zrušil. Pokračovat se bude v první polovině března.
Obžalovaní podle státního zástupce usilovali o "papírové" zprovoznění solární elektrárny, která ještě nebyla hotová. Vznikl kvůli tomu padělaný protokol o reklamaci solárních panelů. Získali sice licenci od Energetického regulačního úřadu (ERÚ), ovšem další kroky směřující k výrobě a prodeji energie za zvýhodněnou cenu už neudělali. Přišlo se totiž na to, že elektrárna není dokončená. Elektrárny zprovozněné před koncem roku 2010 měly nárok na výhodnější výkupní ceny.
Vlček jako majitel firmy, která elektrárnu budovala, původně dostal za pokus o podvod 6,5 roku vězení. Šéf dodavatelské firmy Svoboda si vyslechl sedmiletý trest. Vlčkův zaměstnanec Dupal dostal 5,5 roku vězení. V kauze byli potrestáni také pracovník ERÚ Ladislav Žáček, který navštívil 30. prosince 2010 Držovice a předběžnou kontrolu podle krajského soudu provedl "hrubě nedbale a povrchně". Dostal podmínku. Pro pracovnici ERÚ Ilonu Florianovou, která licenci následně vydala, případ po zmírňujícím zásahu Vrchního soudu v Olomouci skončil zákazem činnosti.
"Podle Nejvyššího soudu bylo dokazování úplné, skutkový stav byl zjištěn správně, soud nalézací i odvolací pochybil pouze v tom, že jednání obžalovaných mělo být kvalifikováno ne jako pokus trestného činu, ale jako příprava," řekl ve středu novinářům státní zástupce Ivan Hrazdira.
Vlček se ve středu u soudu hájil tím, že on byl jen investor. "Já jsem obětí podvodu, jen jsem investoval, byl to organizovaný podvod na moji osobu," uvedl. Vina je podle něj na Svobodovi a Dupalovi, který měl projekt na starosti. Dupal ale řekl, že jen poslouchal Vlčkovy příkazy. "Já jsme ohledně licence pro elektrárnu vůbec nejednal, to byla záležitost investora," uvedl Svoboda.
Pokud by se podvod s držovickou elektrárnou podařil, za 20 let by vznikla škoda přes čtvrt miliardy korun. Svoboda figuruje také v kauze solární elektrárny v Prostějově-Vrahovicích. Krajský soud mu později uložil trest osm let vězení, což byl společný trest v obou kauzách.
V případu Prostějova-Vrahovic olomoucký vrchní soud v polovině ledna zpřísnil o půl roku na 6,5 roku trest Jiřímu Patykovi, jde o jednatele společnosti Mondragone, které elektrárna patřila. Dalším dvěma obžalovaným potvrdil pětiletý a podmíněný trest. Případ šéfa dodavatelské firmy Zdeňka Svobody vyloučil k samostatnému projednání, k soudu totiž nepřišel jeho obhájce. Projednávat se u odvolacího soudu bude na konci února, na tento rozsudek nyní musí počkat brněnský krajský soud i v případu Držovic.