Pražský městský soud propustil z vazby Martina Ignačáka, který čelí s dalšími čtyřmi lidmi obžalobě v kauze přípravy teroristického útoku na vlak s vojenským materiálem. Ignačák však zatím zůstává ve vazební cele, protože státní zástupce proti nepravomocnému rozhodnutí obratem podal stížnost, uvedla mluvčí soudu Markéta Puci.
Devětadvacetiletý anarchista Ignačák je jediným z obžalovaných v kauze, který je stále stíhaný vazebně. Dlouhodobě proti tomu protestují levicoví extremisté ze Sítě sociálních buněk. Mimo jiné se přihlásili k únorovému zapálení dvou policejních aut před pražskou policejní služebnou - čin údajně provedli, aby Ignačákovi vyjádřili solidaritu.
Pražský městský soud rozhodl o propuštění Ignačáka z vazby minulý pátek. Uvěřil jeho písemnému slibu řádného chování a stanovil mu dohled probačního úředníka. Za Ignačáka se navíc zaručila sestra. Státní zástupce Vladimír Pazourek však s propuštěním nesouhlasí. "Záruky, které soud přijal, nepokládám za dostatečné," vysvětlil. Ignačák je ve vazbě kvůli obavám, že by se na svobodě mohl skrývat před spravedlností. O jeho dalším setrvání v cele bude nyní rozhodovat vrchní soud.
Trojice levicových extremistů čelí obžalobě, že plánovali minimálně od září 2014 útok zápalnými láhvemi na nákladní vlak s vojenským materiálem na hlavním tranzitním železničním uzlu z Prahy do Plzně v úseku Radotín-Beroun. Hrozí jim dvanáct až dvacet let vězení nebo i výjimečný trest. Zbývající dva obžalovaní se údajně scházeli se zbytkem skupiny v konspiračním bytě. Věděli o plánech, ale nenahlásili je policii, za což je soud může potrestat až třemi roky odnětí svobody.
Razie proti extremistům se uskutečnila loni v dubnu. Celkem bylo zatčeno deset lidí, obviněno jich bylo šest. Případ šestého člověka, stíhaného pro nedovolené ozbrojování a přechovávání hromadně účinné zbraně v bytě, byl z pražské části kauzy vyčleněn. Zabývají se jím justiční orgány v Brně.