Polovina z 1900 českých firem, které od 1. ledna 2025 musí sbírat data o dopadech svého podnikání na okolí, tuto povinnost udržitelnosti zatím neřeší. Vyplývá to z dat společnosti Green0meter, která se specializuje na tvorbu firemních zpráv o udržitelnosti.
Sbírání dat o udržitelnosti je podstatná podmínka pro splnění nové legislativy vycházející ze směrnice CSRD, která od roku 2026 ukládá povinnost firmám zveřejňovat ucelené nefinanční informace. Vypracování reportu trvá zhruba šest měsíců, uvedl zakladatel Green0metru Karel Kotoun. Pokuta za nedodržení povinnosti je do tří procent hodnoty aktiv nebo do tří procent hodnoty konsolidovaných aktiv.
Povinné zveřejňování informací souvisejících s udržitelností a ESG, tedy v oblastech životního prostředí, společnosti a řízení firmy, dopadne od roku 2026 zatím na větší firmy. Tato povinnost se vztahuje na podniky, které splňují alespoň dvě z kritérií, mezi která patří více než 250 zaměstnanců, čistý obrat 1,24 miliardy Kč nebo aktiva 620 milionů Kč. V ČR je to 1900 firem.
Povinnost ESG reportingu se bude týkat také všech veřejně obchodovatelných společností, s výjimkou malých podniků. Menší společnosti budou muset zveřejňovat informace od roku 2027, opět na základě dat za rok předchozí.
"Nejnáročnější je pro firmy vždy nastavení sběru dat v prvním roce. Pracují s více než 1300 datovými body, ale často nevědí, jak celý proces správně nastavit, a narážejí na neochotu jednotlivých oddělení sdílet informace," uvedl Kotoun.
Mít přehled o udržitelnosti se podle něj může vyplácet i nyní. "Jako firma můžete patřit mezi tuzemského dodavatele velkého obchodního řetězce se zahraničním majitelem, a ten přijde s novým požadavkem právě na uhlíkovou stopu produktu, který od vás odebírá. Nebo se při žádosti o úvěr mohou v bance doptat, jak je to u vás s emisemi oxidu uhličitého, anebo zda vaše ekonomická aktivita je v souladu s taxonomií EU," uvedl příklad z praxe Kotoun.