Soud: O vině v kauze loupeže u Slavkova není důvod pochybovat

Domácí
21. 8. 2017 12:41
Zleva: Jaroslav Havlík a Roman Dolíhal.
Zleva: Jaroslav Havlík a Roman Dolíhal.

O vině Romana Dolíhala a Jaroslava Havlíka v kauze loupeže 77 milionů korun z vozidla bezpečnostní služby u Slavkova na Vyškovsku není důvod pochybovat, plyne z verdiktu Nejvyššího soudu (NS). Dílčí rozpory ve svědeckých výpovědích lze rozumně vysvětlit, obhajoba obviněných je prý účelová. Nejvyšší soud odmítl dovolání Dolíhala a Havlíka už v polovině června, nyní zpřístupnil odůvodnění ve své databázi.

NS připustil, že dílčí rozpory existují, lze je však prý vysvětlit stresem svědků a dobou, která mezi loupeží a soudním procesem uplynula. "Bez ohledu na jisté rozpory ohledně barvy vozu, podoby řidiče či počtu pachatelů je podstatné, že relevantní výpovědi spolu co do základních, významných momentů plně korespondují a o jejich věrohodnosti tedy nelze nijak pochybovat," stojí v usnesení senátu s předsedou Jiřím Pácalem.

Loupež patří k největším v historii Česka. Havlík si má odpykat 11 let, Dolíhal dostal 20 let, a to nejen za loupež, ale také za pozdější vraždu velitele vozu s penězi. Dolíhal v dovolání poukazoval na porušení práva na spravedlivý proces, justice prý nevyslechla svědky, na kterých trval. Kauzu podle něj ovlivnila "štvavá kampaň médií". Dále zpochybnil totožnost těla nalezeného na skládce u Drásova. Není podle něj vůbec jisté, že šlo o velitele vozu.

"K tomu NS pouze stručně uvádí, že žádné pochybnosti o totožnosti oběti neexistují," reagovali soudci s odkazem na testy DNA z vlasů. Po odmítnutí dovolání zbyla Dolíhalovi a Havlíkovi jako poslední možnost ještě ústavní stížnost.

Loupež se stala v srpnu 2006. Tři maskovaní muži přepadli vůz bezpečnostní služby a ukradli 77 milionů korun. Měli pistole a maketu bazuky. Bývalí policisté většinu peněz investovali do nemovitostí, případně s různými výsledky svěřili nebo půjčili známým. Velitel vozu, možný komplic lupičů, zemřel čtyři roky po loupeži. Tělo se našlo až později na skládce u Drásova na Brněnsku.

Vrchní soud v Olomouci loni v listopadu potvrdil tresty také pro další obžalované. Bratr hlavního aktéra Antonín Dolíhal si za svůj podíl na přepadení vozu vyslechl trest deset let. Jiří Bartoň, který pomáhal odklízet tělo velitele vozu, dostal u Krajského soudu v Brně 2,5 roku vězení s podmínečným odkladem na čtyři roky. Dovolání k NS nepodali.

Roman Dolíhal setrvale tvrdí, že v době spáchání loupeže byl na jiném místě. Odsouzen byl především na základě výpovědi bratra, který se k činu přiznal a popsal přípravu i průběh přepadení.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Peřina Luděk

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ