Okresní soud v Mladé Boleslavi začal projednávat případ legalizace kradených aut, v němž je obžalován vedoucí odboru dopravy a silničního hospodářství mladoboleslavského magistrátu Josef Macoun. Za podílnictví, legalizaci výnosů trestné činnosti a zneužití pravomoci úřední osoby mu hrozí až desetileté vězení. Macoun odmítá, že by věděl o tom, že jsou auta kradená.
"Další dva muži obžalovaní v případu Stanislav Bohunický a Boris Žabka přijali dohodu o vině a trestu," řekl v úvodu jednání předseda senátu Tomáš Doležal.
Podezření, že se na boleslavském odboru dopravy registrují kradená luxusní auta, policisté prověřovali od roku 2015. Podle kriminalistů šlo především o vozidla značek Range Rover, Audi a BMW, odcizená hlavně v Německu, Rakousku a na Slovensku. Přihlášeno mělo být nejméně 12 automobilů za více než 20 milionů korun. Auta úředníci přihlašovali s pozměněnými identifikátory a padělanými doklady na fiktivní firmu, která pak auta přes úvěry a leasingy prodávala dál.
Obžaloba Macounovi klade za vinu, že pomohl legalizovat nejméně tři kradené vozy dohromady za více než 4,5 milionu korun, ukradená na Slovensku a v sousedním Německu. Jedno z aut, nabouraný Range Rover Evoque ukradený na Slovensku si sám koupil. Za auto v odhadované hodnotě 690 tisíc korun zaplatil 450 tisíc. "Chtěl jsem ho pro manželku, věděl jsem, že je to spolehlivé auto," řekl u soudu Macoun.
Úředník popřel, že by věděl o tom, že auta, která přihlašoval, byla kradená. Připustil, že se dopustil chyby, když auta registroval přednostně. Dokumenty podle něj vypadaly v pořádku. "Nenapadlo mě, že ta auta nejsou v pořádku. Kdyby mě to napadlo, rozhodně bych si takové auto nekoupil," řekl Macoun. Bývalý policista stále vede odbor dopravy mladoboleslavského magistrátu.