V závodě Staříč v Dole Paskov na Frýdecko-Místecku ve čtvrtek zahynul devětatřicetiletý dělník. V 900 metrech pod zemí ho zavalila hornina uvolněná z nadloží. Oznámil to mluvčí Ostravsko-karvinských kamenouhelných dolů Vladislav Sobol.
Muž byl zaměstnancem dodavatelské firmy Carbokov. Bezprostředně po neštěstí sjel do dolu lékař, ale po oživovacích pokusech musel konstatovat smrt. Příčiny nyní vyšetřuje komise odborníků složená ze zástupců Obvodního báňského úřadu v Ostravě, vedení Dolu Paskov, společnosti Ostravsko-karvinských kamenouhelných dolů a odborářů.
ČTĚTE TAKÉ: Na Darkově zemřeli dva důlní záchranáři
Před týdnem zemřeli v podzemí Dolu Darkov na Karvinsku dva muži. Letos už zahynulo při neštěstí v dolech na Ostravsku pět lidí.
Vzhledem k vážným úrazům v posledních dnech rozhodlo nejvyšší vedení dolů o hodinovém přerušení výroby na páteční směně, aby zaměstnanci uctili památku nedávno zesnulých horníků. Cílem je také zajistit, aby byli všichni horníci dobře informováni o nutnosti opatření v oblasti bezpečnosti práce, řekl generální ředitel a předseda představenstva Ostravsko-karvinských dolů Klaus-Dieter Beck.
Obětí je v Česku málo
Podotkl, že letos doly zavedly nový program zvýšení bezpečnosti práce, který přinesl snížení úrazovosti o téměř 23 procent. "I když nedávné události dosažený pokrok zpomalily, vynasnažíme se o to více pracovat na zlepšení bezpečnosti," dodal Beck.
V celé republice loni zemřelo celkem šest horníků nebo pracovníků v lomech. Počet smrtelných úrazů v Česku je však nízký, srovnáme-li ho s Ukrajinou, Ruskem nebo Čínou, které patří k největším producentům uhlí. Důlním neštěstím, jejichž příčinou byly nejčastěji závaly a výbuchy metanu, padly v těchto zemích za oběť stovky lidí. Podobně tomu bylo v Česku v minulém století - například v roce 1917 zemřelo v českých a moravských dolech 262 horníků, o 16 let později si práce v dolech vyžádala téměř osm desítek mrtvých.
Ilustrační foto: archiv Týdne