TV Barrandov
V podvodu s mákem zmizelo téměř čtvrt miliardy korun
24.03.2013 19:02 Původní zpráva
Městský soud v Praze potrestal na české poměry nevídaný podvod s mákem. Jeho organizátoři manželé Marcela a Josef Stavjaníkovi mají jít do vězení na devět a pět let. Zemědělec Josef Pospíšil z Neratovic, který jim pomáhal, dostal podmínku. Odsouzená trojice měla investorovi naslibovat lukrativní obchod - nákup a následný prodej šesti tisíc tun máku, na který od něj získali zhruba čtvrt miliardy korun. Pak ale vyšlo najevo, že mák byl ve skladu jen naaranžovaný, tak aby to vypadalo, že jde o slibované množství.
V Česku se loni vypěstovalo zhruba 12 tisíc tun máku. V obchodní záležitosti, která skončila před soudem, tak mělo jít o celou polovinu tuzemské roční produkce. "Že by někdo dokázal shromáždit takové množství máku od různých pěstitelů a dovézt ho do jednoho skladu, je podle mě nereálné," řekl TV Barrandov Zdeněk Kosek ze sdružení Český mák. Stavjaníkovi spolu s Pospíšilem přesto dokázali investorskou firmu Ravileta přesvědčit, že to zvládnou. Předtím s ní už obchodovali, a to pro změnu s ořechovou směsí.
"Paní Stavjaníková mě požádala, abych ve Starém Kolíně připravil sklad tak, aby investor nabyl dojmu, že v něm je šest tisíc tun máku," přiznal před soudem obžalovaný Josef Pospíšil, který tvrdil, že ho k tomu Stavjaníková dotlačila. Podvod sice praskl jako mýdlová bublina, bohužel pro investora až poté, co poslal peníze. "Při kontrole bylo zjištěno, že se ve skladu nachází místo šesti tisíc tun pouze zhruba pět set tun máku modrého, jehož kvalita vůbec neodpovídala deklarovanému zboží," citoval v jednací síni z obžaloby státní zástupce.
Pospíšil a Stavjaníkovi před soudem házeli vinu jeden na druhého. "Já si nedovedu představit, proč bych se něčeho takového ve svých 66 letech dopouštěl, úmyslně jsme Raviletu určitě poškodit nechtěli, " tvrdil Josef Stavjaník a vinu odmítala i jeho manželka. Stavjaníkovi měli investora k obchodu přesvědčit také tím, že mu ukázali předjednané smlouvy s následnými odběrateli máku v Německu a Rakousku. Podle obžaloby šlo o podvrh.
"Obvinění Josef Pospíšil, Josef Stavjaník a Marcela Stavjaníková společným jednáním způsobili společnosti Ravileta škodu ve výši 237 600 000 korun. Spáchali zvlášť závažný zločin podvodu," konstatoval žalobce. Investor sice od smlouvy odstoupil a dokonce se mu podařilo zjistit, jak jeho peníze tekly přes firmy a účty Stavjaníkových i Pospíšila, ale stále mu investovaná čtvrtmiliarda chybí.
Trestnímu senátu stačily na rozpletení fiktivního obchodu dva dny. "Městský soud v Praze uznal všechny tři obviněné vinnými podle podané obžaloby. Marcele Stavjaníkové vyměřil nejpřísnější trest, a to devět let vězení," řekla TV Barrandov mluvčí soudu Markéta Puci.
Stavjaníka soud potrestal pětiletým odnětím svobody a stíhanému Pospíšilovi uložil tři roky vězení s podmíněným odkladem na pět let. Rozsudek je zatím nepravomocný. Pro všechny tři také platí desetiletý zákaz činnosti ve statutárních orgánech obchodních společností a soud jim nařídil způsobenou škodu nahradit. Stavjaníkovi přitom za zdárný průběh obchodu ručili celým svým majetkem. V exekuční dražbě už skončil například celý vozový park jejich rodiny - Aston Martin, Porsche Carrera, Bentley, Mercedes, Land Rover, dvě BMW a Škoda Octavia.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.