Vrchní soud v Olomouci potvrdil sedmiletý trest pro kosovského Albánce Muhameda Gutiqiho, který na Ostravsku řídil prodej heroinu za miliony korun, i jedenáctileté tresty pro dva jeho komplice. S odvoláním neuspěla ani Gutiqiho manželka, kterou ostravský krajský soud potrestal sedmiletým vězením. Gutiqi vstoupil do podvědomí veřejnosti před lety, když se snažil v Orlové na Karvinsku postavit mešitu.
Mluvčí Vrchního soudu v Olomouci Vladimír Lichnovský řekl, že odvolání podalo sedm z osmi obžalovaných. U dvou obžalovaných vrchní soud rozsudek zrušil a případ vrátil soudu prvního stupně. "Soud se podle našeho názoru dostatečně nevypořádal s otázkou možného zapojení těchto dvou obžalovaných do organizované skupiny. Byli odsouzeni za drogovou trestnou činnost, avšak ne jako členové organizované skupiny," uvedl Lichnovský.
Zatímco nyní těmto dvěma obžalovaným hrozí trest od dvou do osmi let, tak v případě jejich zapojení do organizované skupiny je sazba od deseti do 18 let. U posledního ze sedmi obžalovaných, kteří podali odvolání, vrchní soud zrušil rozsudek v části, která se týká zařazení do vězeňské skupiny.
Gutiqi, kterému u soudu hrozilo až 18 let, dostal nižší trest s ohledem na to, že s policií spolupracoval. Všechny své komplice prozradil. Při vyšetřování detailně popsal vazby a fungování organizované zločinecké skupiny. Její členkou byla i jeho manželka Lenka, která heroin ředila a předávala dalším prodejcům.
Nejvyšší, jedenáctileté tresty dostali další dva Albánci Enver Ajeti a Lukman Destani. Byli nejbližšími spolupracovníky třiapadesátiletého Gutiqiho. Drogy do Česka dováželi. Další tři dealeři dostali tresty tři a čtyři roky. Podmínku u ostravského krajského soudu dostal Čech Aleš Ditrich, který několikrát trestanému Gutiqimu půjčil byt, v němž se heroin předával a míchal.
Podle obžaloby Gutiqimu prošlo v letech 2011 a 2012 rukama více než tři kilogramy heroinu. Od kurýrů, kteří drogu dováželi, jej přebíral v Ostravě a prodával dalším článkům sítě. Při procesu vyšlo najevo, že se do prodeje drog pustil hned po svém předchozím propuštění z vězení v únoru 2011. Tehdy si z tajné skrýše, kterou policie neodhalila, vyzvedl 50 gramů drogy.
Gutiqi byl členem týmu, který v roce 2004 usiloval o výstavbu mešity v Orlové na Karvinsku. Projekt měl financovat Islámský svaz se sídlem v Saúdské Arábii. Podle saúdskoarabského velvyslanectví v Praze ale žádná taková organizace neexistovala. Radnice proto od záměru investorovi vyhovět ustoupila. Gutiqi později usiloval o realizaci podobného projektu ve Slezské Ostravě.