Za úmrtí šestnáctiletého chlapce, kterého před více než třemi roky v Plzni přiotrávily zplodiny unikající z plynové karmy a on se pak utopil ve vaně, soud nikoho nepotrestal.
Okresní soud v Plzni už podruhé zprostil obžaloby devětapadesátiletého revizního technika Iva Sekyru, který měl stav plynových zařízení kontrolovat. Žalobce ho vinil z usmrcení z nedbalosti, za což mu hrozilo až šestileté vězení.
Sekyru už okresní soud obžaloby jednou zprostil, ale krajský soud věc vrátil k novému projednání. Ani dnešní verdikt není konečný, státní zástupce se proti rozsudku na místě odvolal.
Událost se stala v únoru 2014 ve čtvrti Bory. Šestnáctiletý mladík se šel koupat, ale nadýchal se nahromaděného oxidu uhelnatého, upadl do bezvědomí a utopil se ve vaně. Na neštěstí měly podle soudu zásadní vliv dva hlavní faktory: výměník karmy byl znečištěn a v bytě se po zapnutí digestoře změnilo proudění vzduchu. Vznikl podtlak a nahromaděné jedovaté zplodiny, které by normálně odcházely komínem, se dostaly do koupelny. Nové plastové dveře a okna navíc lépe těsnily, což zhoršovalo výměnu vzduchu v bytě. Předchozí majitel bytu při stavebních úpravách také posunul příčku, takže se karma namísto v kuchyni ocitla v koupelně.
Sekyra měl za úkol jednou ročně plynové spotřebiče kontrolovat. Podle soudu se však neprokázalo, že smrt chlapce zavinil. Soud se ztotožnil s názorem znalce, podle něhož Sekyra při kontrolách jednal v souladu se smlouvou, kterou měl uzavřenou s bytovým družstvem. Z té nevyplývala například povinnost karmu rozebrat a vyčistit.
Obžaloba poukázala také na to, že si technik nevšiml, že na karmě nefungovala pojistka zpětného tahu. Znalci ale uvedli, že v tomto případě by pojistka stejně nesignalizovala, že zplodiny proudí do prostoru koupelny. Pojistka totiž reaguje na poměrně vysoké teploty. Při nedokonalém spalování v důsledku zanesené karmy měly spaliny nižší teplotu, a pojistka by karmu neodpojila, i kdyby byla funkční, zdůraznil předseda senátu Josef Prach.