Žalobkyně: Za napadení mladíka by policisté měli dostat podmínky

Domácí
5. 1. 2018 14:36
Obvinění policisté Martin Kopp (uprostřed) a Jan Nekvapil (vpravo).
Obvinění policisté Martin Kopp (uprostřed) a Jan Nekvapil (vpravo).

Podmíněné tresty a pětiletý zákaz činnosti navrhla státní zástupkyně pro policisty Jana Nekvapila a Martina Koppa, které viní z toho, že na služebně ubližovali mladíkovi zadrženému kvůli možnému spáchání přestupku. Policisté tvrdí, že mu nic neudělali. Podle jejich advokátů se násilné jednání před soudem rovněž neprokázalo. Obvodní soud pro Prahu 2 vynese rozsudek v pondělí.

Incident se stal 31. března 2016, tedy den poté, co z Prahy odjela oficiální státní delegace čínského prezidenta Si Ťin-Pchinga. Mladík vypověděl, že tehdy zvolal směrem k policistům a vojákům, že by se měli stydět za čínského prezidenta, jelikož neschvaloval jeho politiku. Pak šel s přáteli dál, než k nim přijelo houkající auto, z něhož vylezli policisté, kteří po něm chtěli občanský průkaz.

Facky a škrcení

Státní zástupkyně Martina Adámková viní Nekvasila z toho, že s kolegou mladíka převezli do budovy policejního oddělení v pražských Vinohradech, kde mu dali dvě facky, když seděl na židli se spoutanýma rukama za zády. Druhý policista Kopp mu podle obžaloby později pouta sundal, začal ho škrtit a chtěl po něm, aby se už nikdy policistů neptal na důvody, proč má předložit občanský průkaz. Podle spisu mu dal také políček.

Podle Adámkové nebyla zachována jeho lidská důstojnost, nebyl proti němu potřeba tak tvrdý zákrok a vznikla mu také bezdůvodná újma, což je proti přepisům. "Jednalo se o nezvládnuté emoce policistů, kteří chtěli dát najevo svou převahu nad poškozeným," uvedla dnes Adámková v závěrečné řeči.

Existuje videozáznam

Podle státní zástupkyně obžalobu podpořila hlavně výpověď napadeného mladíka, s kterou korespondují další důkazy, například videozáznam z policejní budovy, na němž byla zachycena velká část děje. Podle advokátů však nebylo jednání policistů prokázáno. Míní také, že kromě výpovědi napadeného mladíka nebyla obžaloba podpořena jiným důkazem.

Kvůli třídenní návštěvě čínského prezidenta byla v ulicích Prahy denně nasazena tisícovka policistů. Na policejních služebnách skončilo 23 demonstrantů z řad odpůrců i příznivců státníka. Většinu incidentů policisté vyhodnotili jako přestupky. Justice se však musela zabývat několika případy, při kterých šlo zejména o to, že Číňané podporující prezidenta brali odpůrcům tibetské vlajky.

Kvůli některým zásahům proti projevům nesouhlasu s čínskou politikou čelila policie kritice. Podle vlastního interního šetření ale chybovala pouze v budově filmové a televizní fakulty, kam policisté přišli kvůli vyvěšeným tibetským vlajkám.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/Šimánek Vít

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ