Ziskuchtivý lékař přivodil pacientovi závislost na opiátech

Domácí
14. 9. 2015 10:16
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Nejvyšší soud (NS) odmítl dovolání lékaře Pavla Brejly, jenž podle pravomocného verdiktu schválně přivodil pacientovi závislost na opiátech. Poté mu je prodával za přemrštěné sumy. NS rozhodoval v létě bez veřejného jednání. Odmítnutí dovolání potvrdila mluvčí Městského soudu v Praze Markéta Puci. Městský soud Brejlův případ řešil v první instanci a uložil mu 7,5 roku vězení.

Brejla se podle rozsudku dopustil těžkého ublížení na zdraví ze zavrženíhodné pohnutky. Nesmí deset let vykonávat lékařskou praxi a musí zaplatit peněžitý trest pět milionů korun. Odvolací vrchní soud označil jeho činy za projev "nejvíce odsouzeníhodné ziskuchtivosti".

V dovolání Brejla uvedl, že mu nelze přičítat úmysl a že skutek měl být posouzen pouze jako nedbalost. Podle NS však Brejla věděl o riziku rychlého vzniku závislosti, a přesto muži přípravek dál předepisoval, respektive prodával. Zároveň NS s odkazem na znalce uvedl, že pacientovu tehdejší závislost na opiátech je nutné považovat za těžkou újmu na zdraví.

"Úmysl obviněného směřoval ke způsobení následku v podobě těžké újmy na zdraví. Obviněný věděl, že svým jednáním může tento následek způsobit, a byl s tím přinejmenším srozuměn," citoval z odůvodnění mluvčí NS Petr Tomíček.

Lékař podle spisu páchal trestnou činnost od března 2008 nejméně do listopadu 2010. Svého známého, bohatého podnikatele, léčil v mělnické nemocnici bez snahy konzultovat akutní zánět konečníku a následné bolestivé komplikace s dalšími specialisty. Bolest tišil návykovým dolsinem, přičemž údajně mnohokrát překročil povolené maximální dávky. Za opiát si postupně nechal zaplatit 11,5 milionu korun.

Pacient léku zcela propadl. Nebyl schopen dál pracovat a kvůli dalším dávkám opiátu údajně rozprodal majetek. Závislost se muži nakonec stala osudnou. Zabil se v autě u Mělníka, v krvi měl podle spisu znovu dolsin. V souvislosti s autonehodou však Brejla obviněn nebyl.

Lékař vinu popíral s tím, že podnikatele léčil, jak nejlépe uměl. Dolsin mu prý přestal předepisovat poté, co to primář z mělnické nemocnice zakázal. Následně pacientovi údajně poskytl opiát z vlastních zásob pouze v deseti případech, když byl muž zoufalý a vyhrožoval sebevraždou. Zbytek vypsaných receptů na dolsin vysvětloval Brejla tak, že přípravek užíval sám kvůli bolavým zádům.

Autor: ČTK Foto: archiv

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ