Kuchtová podala demisi
03.10.2007 14:11 Aktualizováno 03.10. 17:44
Ministryně školství Dana Kuchtová předala dnes po zasedání kabinetu premiérovi Mirku Topolánkovi demisi. Z vlády odchází kvůli sporům o správu operačních programů evropských fondů. Rezignovat se rozhodla před týdnem, její krok musí schválit prezident Václav Klaus.
I když premiér novinářům řekl, že chce demisi na Hrad doručit ještě během středy, prezident se jí večer zřejmě nebude zabývat, protože je i se spolupracovníky na zámku v Lánech na Rakovnicku. "Nedá se čekat, že by prezident ohledně rezignace podnikal nějaké kroky ještě během středy," řekl mluvčí Hradu Petr Hájek.
"Z vlády odešla důstojně," komentoval rezignaci Kuchtové Topolánek s tím, že dál bude postupovat podle ústavy. Doplnil, že o řízení ministerstva do chvíle jmenování nového ministra bude dnes odpoledne jednat s předsedy menších koaličních stran a vicepremiéry Martinem Bursíkem (SZ) a Jiřím Čunkem (KDU-ČSL). Předseda vlády také předpokládá, že demisi odveze na Hrad ještě během středy.
Bursík uvedl, že lídři koalice nebudou jednat přímo o nástupci Kuchtové a ze schůzky nechystají žádný výstup. "Žádná jména probírat nebudeme," konstatoval. Naznačil, že by úřad mohl někdo vést pouze dočasně, spekuluje se o dosavadní první náměstkyni Kuchtové Evě Bartoňové (ODS). Kuchtová ji sama doporučila.
Kromě pusy dostala Kuchtová při odchodu ze Strakovy akademie podle premiéra květiny a zlatého lva do klopy saka, kterého si na rozloučenou odnesli i ministři jeho první vlády.
Straničtí kolegové Kuchtové vidí za jejím odchodem nátlak koaličních partnerů, a to včetně Topolánka. Část zelených proto žádá, aby zelení z vlády vystoupili nebo alespoň diskutovali o úpravě fungování koaliční vlády. Většina krajů i šest zelených poslanců je pro setrvání v koalici. Zelení téma proberou v neděli na zasedání republikové rady v Brně.
K TÉMATU: Bouře u zelených: pět krajů požaduje odchod z vlády
Kuchtová vedla resort devět měsíců, za svůj úspěch považuje odložení státních maturit a rozvoj školské reformy. Její práci kritizovala především lidovecká poslankyně Michaela Šojdrová, která před více než měsícem upozornila na nesrovnalosti v programech čerpání peněz z evropských fondů. Nelíbilo se jí, že by o části programů měla spolurozhodovat agentura ministerstva průmyslu a obchodu CzechInvest. Ke kritice se připojily mimo jiné vysoké školy, kterým vadí časový skluz. Podle Kuchtové vznikl už v době, kdy úřad řídily její předchůdkyně.
Vicepremiér Jiří Čunek na tiskové konferenci vlády uvedl, že nyní už je jasné, že problémový operační program Věda a výzkum pro inovace vláda nestihne Bruselu předložit v první vlně schvalování. Žádný další takový případ mezi zbývajícími 23 není, i když nelze garantovat, že budou schváleny v první vlně. V souvislosti se spekulacemi, že problémy má s projekty čerpání peněz z evropských fondů nejen Kuchtová, premiér konstatoval, že jeho výhrady se týkaly nejen této části agendy Kuchtové. Chyba podle premiéra nebyla "pouze a jedině v manažerské neschopnosti Kuchtové při spravování evropských fondů" a ani další ministři nejsou ohroženi sami o sobě jen proto, že nemohou napravit chyby svých předchůdců.
Uvolněné křeslo obsadí opět zelení, zatím nerozhodli, koho nominují. Kuchtová by si přála, aby ji nahradil dosavadní náměstek Dušan Lužný. Mluví se také o možné nominaci rektorky ústecké univerzity Ivy Ritschelové.
Situací na ministerstvu jsou znepokojeni zástupci Fóra průmyslu a vysokých škol. Ve svém prohlášení uvedli, že obsazení ministerské funkce politickým kandidátem nezajistí stabilitu rezortu, nutnou pro provedení reformních kroků. Myslí si, že by v čele úřadu měl být člověk respektovaný průmyslem i akademickou obcí, se zkušenostmi z výzkumu na renomovaných zahraničních univerzitách.
Podle toho, kdo ministerstvo povede, se Kuchtová rozhodne o svém dalším profesním působení.
Foto: ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.